Mindenki tudja azt, hogy a gyakori tesmozgás egészségünkre nagyon jó hatással van. Mégis egyre kevesebbet mozgunk, sportolunk – ugyanakkor egyre többet eszünk. A mozgásszegény életmód különösen jellemző a fejlett országok fogyasztói társadalmaira, ahol a kövérség epidémiája komoly szociális konzekvenciákkal jár.
Kövérség
A nyugati országokban, főképp az Egyesült Államokban, a lakosság túlnyomó többsége (közép-Amerikában már az emberek 75%-a!) krónikusan túlsúlyos. Különösen szomorú az, hogy a mai gyerekek is egyre ducibbak – szakértők szerint ez lesz az első generáció, amely valószínűleg nem éli túl a szüleit. Sajnos sokan ahelyett, hogy szembesülnének a kövérséggel járó problémákkal (ér- és szívrendszeri betegségek, cukorbetegség, rák), inkább ünneplik a terebélyes formájukat, és (felelőtlenül) önbizalomra biztatják az elhízott embereket. Pedig a kövérséget meg lehet előzni rendszeres testmozgással és egy egészséges étrend betartásával.
Fogyókúra
A másik véglet az, hogy drasztikus fogyókúrázást kezdünk. Gyors kúráktól, varázs-szerektől várunk csodát, ahelyett, hogy hosszútávon gondolkodnánk. Bár gyors fogyás létezik, de csakis a szervezetünk kárára. A hatásos fogyókúra egy lassú folyamat, amelynek fontos eleme a rendszeres testmozgás. A testsúly-csökkentés alapelmélete nagyon egyszerű: több energiát kell leadnunk, mint amennyit beviszünk a szervezetünkbe. Ennyi. Nincs szükség semmi bűvös formulára, és nem kell trendi fogyókúrás programokat sem követnünk. Fogyókúra tippek>>
Modern életmód
A modern életmódunknak köszönhetjük azt, hogy a hétköznapokban egyre kevesebbet mozgunk – szupermarketben vásárlunk be hetente egyszer (még szüleink is naponta jártak boltba); konyhai gépek (mosógép, mosogatógép, fagyasztó stb) és mosószerek megkönnyítik a háztartási munkát; gyaloglás helyett autóval vagy metróval közlekedünk – még a TV kikapcsolásához sem kell felállnunk! Ha egyáltalán marad időnk sportolásra – az nem a természetben történik, hanem a négy fal között egy fitnesz-klubban vagy gymben vagy a TV előtt. Ez az inaktív, mozgászegény életmód azzal a következménnyel jár, hogy a bevett energia zsírrá alakul, és lerakódik a testünkben.
Kifogások
A legtöbb mozgásszegény életmódot követő ember racionalizálja a helyzetét, azaz mindig van valami okunk arra, hogy miért nem mozgunk eleget. Ezek a legnépszerűbb okok, pontosabban ürügyek:
- Nincs rá időnk – reggeltől, estig dolgozunk, hulla fáradtan jövünk haza. Aztán ott van a család, háztartás, gyereknevelés. Kinek van ideje testedzésre?
- Nincs rá energiánk– stresszes a munkánk, egész nap gürizünk. Egy pohár sör/bor jobban lazít, mint a torna.
- Nincs rá pénzünk – fitnesz-klub, edzőterem, uszoda, sporteszközök drágák. Nem beszélve az egyéb szükséges kellékekről (edzőcipő, tornaruha, fitnesz matrac stb)! A pénzt inkább a gyerekekre vagy szórakozásra költjük.
- Kímélnünk kell magunkat– mert fáj a hátunk/lábunk/derekunk stb. Az edzés, sportolás leterheli a testünket, és sportolás után még jobban fáj mindenünk.
- Nincs elég hely – a lakás tele van mindenféle kacattal, nem férne el egy fitnesz-gép, de még egy jógamatracot sem tudnánk kiteríteni! Nincs hol tárolni egy biciklit!
- Időjárás – nyári hőségben lehetetlen aktívnak lenni. Télen pedig inkább a kanapén ülünk betakarva. Esőben ugyan mit lehet csinálni?
- Felesleges, úgyem fogyunk – többször és többféle sportágat kipróbáltunk, egy kilót nem fogytunk. Akkor mi értelme van?
A fenti lista csupán néhány példa a sok közül arra, hogy miképpen kerüljük ki manapság a testmozgást. Strucc-módon élünk, a génjeinkre, hormonháztartásunkra, metabolizmusunkra és élet körülményeinkre fogjuk a kilók felszedését és a mozgásszegény életmódunkat.
A valóság az, hogy nagyon egyszerűen tudnánk többet mozogni, amelyhez se sok pénzre, se sok időre nincs szükségünk – még azok is képesek erre, akik számára a mozgás megterhelő. A következő cikkekben ehhez adunk tuti tippeket:
- Rendszeres testmozgás
- Zsírégető házimunkák
- Egyszerű testmozgás
Kapcsolatos cikkek