A thai konyha világszerte népszerű, hiszen nem csupán különleges kulináris élményt nyújt, de nagyon egyszerűen meg lehet valósítani. Továbbá thai ételek remek családi, baráti vagy vendégváró menüt alkothatnak. Íme néhány tipp a megvalósításukhoz.
Thai konyha
Bár a thai ízek könnyen felismerhetők, Thaiföldön négy különböző regionális konyhaművészetet különböztetnek meg: Észak, Észak-Kelet (Iszán), Közép, Dél – mindegyik régió jellegzetes konyhája a vele szomszédos ország kulturális és kulináris hatásának a következménye. Így valójában sok étel hasonlít a Maláj és Vietnámi konyhákra, de jelentős Burma, Kambodzsa, Jünnan és Laosz befolyása is. Az ötödök konyhaművészetnek tulajdonítják az Udvari konyhát, amely a 14. évszázadban kialakult Ajutthaja királyság ételeire alapszik (valójában a thai nouvelle cuisine). Érdemes megemlíteni a jelentős kínai hatást is, akiktől nem csupán új alapanyagok használatát (pl osztrigaszósz, szójabab, tészta -lásd kínai alapnyagok), de főzési és étkezési szokásokat is átvettek a thaiok (pl wok, kanál). Bár Thaiföld soha nem volt gyarmatország, jelentős a nyugati befolyás is a 17. század óta, különösen fontos a holland, portugál, francia és japán kulináris behatás (pl. a chilit portugál misszionáriusok vitték át Dél-Amerikából Thaiföldre, amely manapság a thai gasztronómia alapfűszere).
Thai gasztronómia jellemzői
A thai gasztronómia a négy fundamentális alapízre épül: savanyú, édes, sós és keserű. Ezek egyszerű, harmonikus kombinációi sokféle aromás ízárnyalatot eredményeznek. Friss alapanyagok, fűszerek összhangja a thai konyhaművészet titka, amelyet a chili varázsol kompletté (jó tudni: a csípős, erős íz nem tartozik az alapízek közé, az valójában egy fájdalomérzet!).
Thai alapanyagok
A legnépszerűbb thai alapanyagokat manapság könnyen be lehet szerezni szupermarketekben vagy ázsiai élelmiszerboltokban. A következő alapanyagok gyakoriak a thai receptekben:
- Alapételek: rizs (illatos, jázmin, ragadós), pálmacukor, pálmaliszt (szágó), rizsliszt, rizstészta (továbbá búza, mungóbab tészta), tofu
- Friss fűszernövények: fokhagyma, gyömbér, thai citromfű, chilipaprika (zöld, sárga és vörös), zöldcitrom, kaffir lime levél, galangal, bors
- Gyümölcsök: mangó, ananász, papaya, licsi, pomelo, un. rózsa alma
- Zöldségek: salotta hagyma, szójabab, padlizsán, paradicsom, uborka, kínai káposzta, édesburgonya, babfélék, bambusz csíra, babcsíra, ázsiai sütőtök, babfélék, kukorica, gomba (létezik rengeteg egyéb thai zöldségféle, de ezek többsége nem szerezhető be Európában)
- Zöldfűszerek: koriander, thai bazsalikom, mentalevél
- Alapszószok: erjesztett halszósz (nam pla), curry paszta (zöld, sárga és vörös), kókusztej, shirmp paszta, curry paszta. Kínai hatásra szójaszósz (sötét és világos), osztrigaszósz
- Fehérjék: húsok (marha, sertés, csirke, kacsa), halak, tengeri herkentyűk, tofu, tojás. Továbbá ínyencségnek számít sokféle ropogósra sült rovar (pl tücsök, hangyatojás, selyemhernyó, lárvák stb)
- Egyéb: rizsecet, rizsbor, zöldtea, kókuszecet, kókuszolaj, pálmaolaj, banánlevél és bambuszlevél (pároláshoz)
Thai étkezési szokások
- A thai étkezésre nem jellemző az elő- és főétel koncepciója. Vagy egytáltételt fogyasztanak (általában ebédre) vagy rizst sok kiegészítő elemmel. A rizs (khao) valójában az alaptáplálékuk és az alapételük.
- Reggeli, ebéd és vacsora szinte egyforma, mindegyik fókuszpontja a rizs (párolt vagy sült) és a (tésztás) leves. Reggelire népszerű a rizskása (chok), rizses omlett és rizses húsleves.
- Egy thai menü alapszabálya az, hogy az asztalon több fogást kell tálalni, mint a vendégek száma. Fontos szerepet töltenek be a szószok és mártogatósok (nam chim), amelyek többnyire halszósz, zöldcitromlé, chili és fokhagyma (nam pla phrik vagy nam phrik) alapkombinációjának egyéb elemekkel kiegészített verziói. Világszerte híres a thai édes chiliszósz.
- Rizs mellett a másik alapétel a leves, amit nem önállóan fogyasztanak, hanem a többi étellel közösen. A leves általában pikáns, többnyire tésztás.
- Az étkezés közösségi, azaz mindenki közös tálakból szed önmagának rizst a csészéjébe, majd rizsre a többi ételből (ez eltér a többi, ázsiai szokástól).
- Thaiföldön hagyományosan kézzel étkeztek, azonban a 19 században nyugati hatásra elterjedt a villa és kanál használata, amit együtt alkalmaznak – balkézben tartják a villát, amellyel a jobb kézben tartott kanálba tolják az ételt. Kést nem használnak, pálcikát is csak néha, kínaias tészták fogyasztásához. A leveseket kínai típusú, lapos kanállal fogyasztják. A gombócokká formált ragadós rizst viszont még manapság is kézzel mártogatják a szószokba.
- Desszertként általában friss gyümölcsöt fogyasztanak vagy gyümölcs alapú édességeket, amely rizsből és kókusztejből készül.
- Italok – a legtöbb főétkezés kísérője a zöldtea. Népszerű még az édes jeges kávé, rizsbor és sör is.
A fenti információk után íme néhány tipp és sok tuti thai recept egy fantasztikus kulináris élmény megvalósításhoz!
Kapcsolatos cikkek