Sokak számára egy egészséges étrend megvalósítása szinte lehetetlen – általában az életmód, családi vagy anyagi körülmények miatt – pedig egy egészségtudatos táplálkozásra minél korábban érdemes áttérni, hiszen javul a közérzetünk, több lesz az energiánk, csökken a derékbőségünk, nem beszélve arról, hogy sok betegséget is megelőzhetünk..
Az egészséges étrend cikkünkben már részleteztük az alapokat, majd adtunk tippeket egy egészséges étrend összeállításához is. Az alábbi tippek segítenek az egészséges táplálkozás megvalósításában és rendszeres betartásában:
- Először is, ne ingázzon az étrendünk – a yo-yo diéta az egyik legegészségtelenebb étrend, azaz amikor egyik nap teletömjük magunkat, másnap büntetésből szinte semmit nem eszünk. A legfontosabb a harmonikus étkezés.
- Az étrendünk főszereplője mindig a zöldség, saláta és teljekiőrlésű gabonafélék legyenek – a hús vagy hal legyen köret! Saláta receptek, egyszerű köretek>>
- Hetente 2-3szor fogyasszunk barnarizst. Kerüljük a finomított gabonaféléket – egészségesebb a teljeskiőrlésű búza, tönkölybúza, hajdina, rozs, árpa, köles, zabpehely stb fogyasztása.
- Zöldségek, gyümölcsök közül együnk legalább 5 különböző fajtát naponta – 3 legyen a szuperételek egyike, amelyek különösen magas tápértékkel rendelkeznek. A zöldségeket elsősorban fogyasszuk nyersen vagy (gőz felett) párolva, a gyümölcsöket nyersen.
- Hetente 3-szor fogyasszunk a hüvelyesek és a káposztafélék családjából p l zöldborsó, brokkoli, zöldbab, lencse, bab, káposzta stb.
- Naponta együnk 1 marék diót, mogyorót, magvakat – ezek ideális nassolnivalók, vagy darált változatban szórjunk meg salátákat velük, készítsünk kekszeket velük.
- Kombináljuk a színeket! A népszerű szivárvány diéta alapja az, hogy a tányérunkon az étel színes legyen, azaz minden alapszín vegyen részt rajta, ugyanis a színek különböző a vitaminok, ásványi anyagok természetes megnyilvánulásai.
- Naponta átlag 9 gramm sót fogyasztunk az ajánlott 5-6 gramm helyett. Vigyázzunk a konyakész-félkész termékekre, ezeknek általában magas a sótartalmuk. Különösen legyünk óvatosak a következő ételekkel: füstölt húsok és halak, kolbászfélék, péksütemények, chips-ek és egyéb nassolnivalók, tejtermékek (különösen sajtok!), konzervek, konyhakész szószok, mártások, pácok, ételízesítők, sőt még friss cukrászsütemények is! Amit csak tudunk, főzzünk magunk friss alapanyagokból.
- Bár a régi közmondás szerint reggel kell étkezni úgy, mint egy király – valójában a legegészségesebb az, ha délig csakis gyümölcsöket eszünk, ebédre fehérje-dús, vacsorára szénhidrát-dús ételeket. Többet erről a szétválasztó diéta cikkünkben írunk majd.
- Hetente 2-3-or fogyasszunk olajos halat (pl lazacot), de vigyázzunk arra, hogy ezek ne legyenek mélyvízi vagy tenyésztett halak. Az Omega zsírsavakat lenmag olajjal is pótolhatjuk.
- Húsból napi maximum 80 grammot ajánlanak – ez hihetetlenül kis mennyiség. Húsos ételeket azonban könnyen gazdagíthatunk zöldségekkel.
- Csakis hidegen sajtolt olajjal süssünk-főzzünk, bár újabb kutatások szerint sütés során ezekben is keletkezik transzzsírsav. Kiderült, hogy egészségesebb állati zsírban sütni, mint margarinban vagy növényi olajban – a kacsa és libazsír telített zsírokban szegényebb, mint a sertészsír, így érdemesebb ezeket használni. A kókuszolaj a másik, amelynek melegítése során nem keletkezik transzzsírsav. De még a vaj is jobb, mint a margarin (a kutatók szerint). Többet a mit ehetek cikkünkben írunk majd erről a témáról.
- Méregtelenítsünk rendszeresen – ez nem semmi-evést jelent, hanem azt, hogy időközönként csakis zöldségeket és gyümölcsöket eszünk 1-7 napig. Többet a méregtelenítés sorozatunkban lehet a témáról olvasni.
- Édességekről nem muszáj lemondanunk – a csokoládé antioxidáns, teljeskiőrlésű gabonákkal, tejtermékekkel kombinálva nagyon finom sütiket, kekszeket lehet készíteni. Egészséges sütemények>>
- Ne felejtsük el a sok folyadékfogyasztás fontosságát sem! Azonban (mint kiderült!) az ajánlott napi 2L folyadékfogyasztásba gyógynövény teák, gyümölcslevek, levesek, főzelékek is hozzájárulnak – sőt még a nyers zöldségek, gyümölcsök is (hiszen nagyrészük víz). Gyümölcsös italok>>
- Utoljára, de nem utolsó sorban – étrendünkkel mutassunk példát gyermekeink számára, akik átveszik tőlünk étkezési (jó és rossz) szokásainkat! Válogatós gyerekek>>
Egy egészséges étrend megvalósítása és betartása sokkal könnyebb és olcsóbb, mint gondolná az ember – és előbb-utóbb rutinná válik!
Kapcsolatos cikkek