Bár a kerti grillezés egy kellemes nyári délután estébe nyúló programja lehet, csakis akkor lesz sikeres, ha vendégeinknek egy igazi gasztronómiai élményt nyújtunk. Azonban a grillsütést könnyen el lehet rontani – az ételek sokszor megégnek, kiszáradnak vagy nyersek maradnak – de egy kis tapasztalattal, odafigyeléssel és néhány alapszabály betartásával ezeket kikerülhetjük. Íme néhány grillezési tipp.
Előkészületek, alapanyagok
-
Először is válasszunk grillezésre alkalmas alapanyagokat – kerüljük a zsíros húsokat, mert könnyen lángot kaphat a parázs, és megég az étel. A hússzeletek ne legyenek túl vékonyak, de vastagok sem! Továbbá füstölt termékek, és bizonyos sajtok sem alkalmasak.
-
Száraz húsokat, mint pl csirkemell, szűzpecsenye, csavarjuk be szalonnával!
-
Halakat érdemes nyársra húzni vagy alufóliába csomagolva sütni, párolni (tipp: az alufóliánál egészségesebb a banánlevél, szőlőlevél, kukoricalevél, de akár sütőpapírt is használhatunk!)
-
A húsokat, halakat, zöldségeket sütés előtt ajánlatos bepácolni, nem csupán az íz miatt, de azért is, mert a pác védőréteget képez a húson, így a tápanyagok is benne maradnak, továbbá puhábbak és szaftosabbak lesznek. Azonban ne vigyük túlzásba se a pácolás idejét – maximum 2-6 óra húsoknak, 1 óra halaknak, fél óra zöldségeknek.
-
A pác legyen egyszerű – sót ne adjunk a páchoz, mert nedvességet von el, de ne felejtsük el közvetlenül grillezés előtt megsózni a húsokat! További pácolási tippek>>
-
Zöldségeket legjobb feldarabolni, bepácolni és nyársra vagy fapálcikákra húzni. Grillezésre kíváló zöldségek: cukkíni, gomba, paprika, padlizsán, édes burgonya, paradicsom, kukorica. Hagymát, fokhagymát is felhúzhatunk – ezeket ne pucoljuk meg, és ne is vágjuk fel, hanem héjjal tegyük a nyársra. Főzzünk meg félig néhány krumplit, kukoricát és grillsütőn már csak párolni és barnítani kell egy kicsit. Grill receptek>>
-
Gyümölcsöket is grillezhetünk – almát, körtét, barackot, ananászt – majd desszerthez őrölt fahéjjal, vaníliafagylalttal, krémmel vagy mézzel tálaljuk.
Íme néhány pikáns pác:
-
Sertéshús – méz, dijon mustár, borecet, oliva olaj vagy bazslikom ecet és tört bors
-
Bárányhús – paprika, fokhagyma, olivaolaj, édeskömény mag vagy rozmaring, menta, olivaolajfokhagyma
-
Hal – oliva olaj, reszelt citromhéj, chilli, fokhagyma, petrezselyem vagy citromlé, olivaolaj, zöldfűszer
-
Rák – thai hal szósz, fokhagyma, chilli, menta, zöldcitromlé
-
Csirke – méz és mustár, vagy teriyaki szósz, vagy citrom, fokhagyma,olivaolaj
-
Marhahús – olivaolaj, fokhagyma, mustár vagy osztriga szósz és kínai 5 fűszerkeverék
-
Egyéb grill pácok
Sütés
-
A grillezés ideje az ételtől és a grillező típusától függ – lávaköves grillsütőn gyorsabban elkészülnek az ételek. Általában 5-10 percet igényelnek a zöldségek, gyümölcsök, a csirkemell, hamburger, rákos és halas nyársak – kb 20- percig kell sütni a csirkecombot, marha és sertés szeleteket. Egy egész csirke sütési ideje (grillen vagy nyárson) 50-60 perc.
-
Csak akkor kezdjünk el faszénen grillezni, ha a szén már parázslik – lávaköves sütőn is csak akkor, amikor alaposan felmelegedett a grill!
-
Ne tegyünk túl sok ételt a rácsra, mert összeragadnak és nehezebben sülnek át.
-
Ne süssünk erős tűznél, mert a hús külseje megég, a közepe nyers marad, a zöldségek pedig szénné égnek! Különösen egész húsok, kenyér sütésénél alkamazzuk az indirekt grillezést (parázs a grill két oldalán egyenletesen elolvasztva, fedő használata).
-
Ajánlatos fedeles grillt (pl gömbgrillt) használni, mert a sütés egyszerűbb és a húsok kevésbé száradnak ki. Grillsütő tippek>>
-
Először a húsok egyik oldalát süssük meg, majd fordítsuk meg akkor, amikor a hőtől kifehéredik.
-
Nagyon fontos, hogy villával ne szurkáljuk a húsokat, mert kifolyik belőlük a húslé és kiszáradnak. Csakis grill-lapáttal vagy hússütő csipesszel forgassuk őket.
-
Sütés közben folyamatosan ellenőrizzük az ételeket. Vigyázzunk arra, hogy ne süssük túl a húsokat, ne legyenek kormosak, de a legfontosabb, hogy kellően átsüljenek (főleg csirke és halfélék!) Ha a hús túlsül, kiszárad és kemény lesz, a zöldségeknek pedig keserű lesz az ízük.
- A zöldségeket a felső polcon (vagy alacsonyabb hőfokon) süssük, amíg grill csíkok keletkeznek rajtuk.
- A nyársakat ne felejtsük el többször megforgatni!
- A kész ételeket tiszta tányérokra, tálcákra helyezzük – ne azokra, amiken a pácolt húsok voltak!
- A parázs elosztható a grillsütőn, így különböző húsok és zöldségek eltérően grillezhetők (ez némi rutint igényel).
- Az ételeket süthetjük alutálcákon is, így nem csepeg le a zsír, és nem keletkezik benzpirén, továbbá az étel sem ragad a rácsra (Figyelem: az aluminiumban való sütés, főzés nem egészséges, helyette alkalmazzunk inkább bambusz tálcákat és sütőpapírt! Egészséges konyha>>)
- A sütés végén, a maradék parázs ideális arra, hogy zöldségeket süssünk rajta, amelyből krémeket készíthetünk.
A grillezés nem a legegyszerűbb sütési módszer, de gyakorlat teszi a mestert, azaz minél többet grillezünk, annál tapasztaltabbak és ügyesebbek leszünk. Reméljük a fenti grillezési tippek segítenek kezdőknek – profi grillezőket pedig kérjük, osszanak meg velünk néhány grillezési vagy nyársalási titkot!