A közel-kelet egyik jellegzetes étele a falafel, ami világszerte népszerű street food lett. Nagyon egyszerűen elkészíthető házilag is, de be kell tartani néhány alapszabályt. Hagyományosan a falafelt nyers, előzetesen áztatott csicseriborsóval készítik – így sütés után kívül ropogós, belül puha lesz. Tehát konzerv csicseriborsó nem alkalmas hozzá. Továbbá az igazi, eredeti falafel nem tartalmaz se búzalisztet, se tojást – így vegán és gluténmentes is. Azonban sok arab és izraeli recept manapság alkalmaz csicseriborsó lisztet, hogy a massza jobban összeálljon, továbbá a szódabikarbóna- sütőpor is egy modern kiegészítő elem. Ez az autentikus falafel recept egy arab barátnőmtől származik, akinek családja generációk óta így készíti. Nagyon finom, érdemes kipróbálni!
Hozzávalók
- 25 dkg száraz csicseriborsó
- 1 apró hagyma, durván apróra vágva
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál apróra vágott friss petrezselyemzöld vagy koriander levéel (vagy 50/50%)
- ½ teáskanál só
- 1 teáskanál őrölt római kömény
- 1 teáskanál őrölt koriander mag
- ¼ teáskanál fekete bors
- ¼ teáskanál őrölt cayenne chillipaprika
- 1 nagy csipet őrölt kardamom vagy kurkuma por
- 1 teáskanál szódabikarbóna (opcionális)
- Kb. 1 evőkanál csicseriborsó liszt
- Növényi olaj a sütéshez
- Opcionális: 1 adag “lenmag tojás” (lásd tippek)
Elkészítés
- A csicseriborsót egy nagy tálba szórjuk, majd felöntjük vízzel. Egy éjszakán keresztül áztatjuk. Néha nézzünk rá, mert duplára nőnek a borsószemek, és lehet, hogy adni kell még hozzá vizet.
- Másnap lecsepegetettjük a csicseriborsót, majd kimerünk 2,5 csészényit. A maradékot felhasználhatjuk egyéb ételek készítéshez.
- A kimért csicseriborsót egy nagy aprítógépbe töltjük.
- Durván felaprítjuk a hagymát, fokhagymát, és a petrezselyemzöldet. Hozzáadjuk az csicseriborsóhoz.
- Az aprítógépbe szórjuk a fűszereket is.
- Bekapcsoljuk a gépet, és lassan darabosra aprítjuk. Nagyon fontos: a keverék állaga ne legyen pürés – akkor jó, amikor szemcsés, kissé a kuszkuszra hasonlít. Időnként le kell kaparnunk a keveréket az aprítógép oldaláról egy fakanállal.
- Amikor egy homogén, de durva masszát kapunk (amely kissé ragacsos is), áttesszük egy tálba. Hozzáadjuk a csicseriborsó lisztet, ha szükséges (azaz, ha a massza nem áll össze).
- Lefedjük a tálat és minium 1-2 órán keresztül pihentetjük a hűtőszekrényben.
- Amikor készen állunk a főzéshez, kiveszük a masszát a hűtőből. Hozzáadjuk a szódabikarbónát. Kézzel jót átnyomkodjuk, és 1-2 próba golyót formálunk. Ha nem áll össze a golyó, akkor csicseriborsólisztet adunk a masszához (max. 3 evőkanálnyit). Ha még mindig nem jó, akkor tojást vagy „len tojást” (vegán verzióhoz) adunk a masszához.
- A masszából kb 3-4 cm-es golyókat vagy fasírtokat formálunk, alaposan összenyomkodva őket.
- A falafeleket egy tányérra helyezzük – kb 15-20 lesz a fenti a keverékből.
- Egy kis, mély serpenyőbe növényi olajat öntünk – kb. 3 cm mély legyen az olaj. Közepes hőfokra felmelegítjük, majd kipróbáljuk néhány morzsával. Ha serceg, akkor óvatosan 5-6 falafelt az olajba teszünk, amiket 2-3 percig aranybarnára sütünk (lehetséges, hogy forgatni kell őket sütés közben, hogy egyenletesen süljenek meg). Szűrőkanállal egy papírtörölközővel bélelt tányérra kiszedjük őket.
- A sült morzsás darabokat az olajból eltávolítjuk a szűrőkanállal, majd feltöltjük az olajat (ha szükséges) és kisütjük a többi falafelt 2-3 adagban.
Tippek
- Tálalás: általában pita kenyérben szokás tálalni, salátával, tahini szósszal és chili szósszal. De ideális falat lehet mártogatóssal (aperitif mellé) vagy saláta feltétként.
- Ha a falafel massza nem áll össze rendesen, az valószínűleg túl lett darálva. Megmenthető “len tojás” vagy egy felvert tojás hozzáadásával (mielőtt golyókat formálunk).
- Vegán „len tojás” készítéséhez keverjünk össze 2 evőkanál őrölt lenmagot 4 evőkanál langyos vízzel, és tegyük félre 10 percre.
- Ha az aprítógép kicsi, akkor keverjünk össze mindent egy nagy tálban, majd két-három adagban daráljuk le, és utána keverjük el alaposan.
Kapcsolatos receptek