A cseresznye a perzsa hadjárat után került Rómába a Közel-keletről, amit évszázadokon keresztül az “Istenek eledelének” tartottak, hiszen nagyon értékes táplálék. A népgyógyászatban már évezredek óta alkalmazzák különböző betegségek megelőzésére és orvoslására. Ma már tudományosan is kimutatható, hogy miért..
Gyümölcs
A cseresznye vad verziója már ősidők óta terem a Távol-keleten, így a kínai, japán kultúra egyik alap motívuma, szimbóluma – különösen a virágzó cseresznyefa. A cseresznyevirágzás (szakura) a Japánok tavaszköszöntő ünnepének a jelképe, míg Kínában a cseresznye a fiatalság, a női szépség és a termékenység szimbóluma. A cseresznye az ókori katonák egyik legkedveltebb szomjoltója volt, ami nem csoda, hiszen mintegy 80%-a víz. Gyógyító hatása Eurázsia közismerté vált, így a nemesített cseresznye világszerte elterjedt.
Tápértékek
- Különösen magas az A-vitamin, C- vitamin, B1, B2 és B6 vitamin tartalma.
- Alacsony a zsír- és fehérjetartalma – ugyanakkor magas a rosttartalma!
- Jelentős benne a folsav, pantoténsav, foszfor, kalcium, nátrium, kálium, vas, kalcium, magnézium.
- Gazdag karotinoidokban (béta-karotin, lutein) és flavonoidokban.
- Energiaértéke alacsony, csupán 65-70 Kcal/100 gr.
Élettani hatásai
A cseresznye tápanyagokban meglehetősen gazdag – nem csupán a húsa, de a szára, levele, magja is gyógyító hatású – valójában a szuperételek egyike:-
- Segíti a fogak és csontozat optimális fejlődését, így ideális gyermekek számára. Megelőzi a fogszuvasodást. A természetgyógyászatban reumatikus betegségekre is alkalmazzák.
- Vesetisztító – szárából vízhajtó, méregtelenítő hatású teát lehet készíteni.
- Már napi néhány szem nagyon jól hat a bőrre – fiatalít, elmulasztja a pattanásokat, az arcbőr kisimul.
- Gyulladásgátló, fájdalomcsillapító – ideális gyógyír nátha és migrén ellen (hatása az aszpirinhez hasonlít).
- A benne lévő nyomelemek segítik az emésztést és erősítik az immunrendszert.
- Lúgosító hatással rendelkezik – önmagában fogyasztva képes helyreállítani a szervezet savbázis egyensúlyát.
- Ideális méregtelenítés és fogyókúra alatt, ugyanis tisztító hatású és gyorsítja az emésztést, továbbá elősegíti a salakanyagok és mérgek kiürítését.
- Kiváló vértisztító, segít ízületi és köszvényes betegségeken, illetve azok megelőzésében. Csupán napi egy bögre cseresznye 15%-al csökkenti a vér húgysavszintjét!
- Szabályozza a hormonháztartást, különösen a változó korban van pozitív hatása.
- Magas káliumtartalma csökkenti a vérnyomást és beállítja az optimális szívritmust.
- Magas antioxidáns tartalma segíti az izomműködést és védelmet nyújt izomláz ellen.
- Antocián tartalma gátolja az érelmeszesedést, ugyanis erősíti az érfalat, így infarktus ellen használják a magjából sajtolt olajat. Továbbá béta-karotinnal és C-vitaminnal kombinálva az antocián gátolja a rákos sejtek növekedését és terjedését.
- Melatonin tartalma segíti az alvást és jó gyógyír az álmatlanság (insomnia) ellen.
- Rendszeres fogyasztása segíti az agy működését, különösen a memóriára van jó hatással. Legújabb kutatások szerint csökkenti az Alzheimer kór rizikóját.
- Megelőzi a cukorbetegséget – és diabetikusok számára is az egyik legjobb gyümölcs, ugyanis Glikémiás indexe csupán 22.
Tippek
- Minél sötétebb a cseresznye, annál magasabb a tápértéke! Továbbá minél frissebb, annál magasabb a tápanyagtartalma. Frissességét a kemény szára és élénk zöld levelei árulják el!
- A cseresznye csupán nyersen igazán egészséges – befőzve, sütve, főzve sajnos kevés vitamin marad benne. Így lehetőleg nyersen fogyasszuk – nem csupán önmagában, de szuper kiegészítő elem lehet fagylaltokhoz, gyümölcssalátában, görög joghurttal elkeverve, smoothie-ben, vagy nagyon egyszerűen készíthetünk egészséges cseresznye jégkrémet!
- A cseresznye lefagyasztható, és tápértékeiből nem sokat veszít a mélyhűtőben. Így nyáron ajánlatos néhány kilót a téli időszakra eltenni. Fagyasztás előtt ajánlatos a cseresznyét alaposan megmosni és kimagozni.
- A cseresznyemag mérgező hatású lehet- ráharapva a magban található amygdalin és az emésztőenzimek ciánsavat képeznek. De elég sokat kell szétrágni ahhoz, hogy életveszélyes legyen (sőt, a cionglükozidok kis mennyiségben rákellenesek és segítik az emésztést).
- A cseresznyéből elég napi 20 dkg-ot fogyasztani ahhoz, hogy pozitív hatással legyen a szervezetünkre – fél kiló fogyasztása (önmagában!) reggel és ebéd előtt elősegíti a súlycsökkentést. Fogyókúra tippek>>
- Pürézve kiváló pakolás az arcbőrre – a ráncok kisimulnak, a pattanások elmúlnak.
- Sok cseresznye fogyasztása után ne igyunk vizet, mert gyomorfájást, puffadást eredmény a héján található élesztőgomba, amit csak tömény gyomorsav képes elpusztítani.
- További tippek a cseresznye vásárlásához, tárolásához és felhasználáshoz a cseresznye receptek cikkünkben találhatók.
Kapcsolatos cikkek
- Egészséges étrend
- Bogyós gyümölcsök
- Fogyókúra