A kínai újév vagy holdújév az év legfontosabb ünnepe a kínai naptárban. Dátuma minden évben változó, mert a kínai újév holdfázisokhoz kötődik – a téli napforduló utáni második újhold napján kezdődik, és tizenöt nappal később, teliholdkor, fejeződik be. A mi naptárunk szerint a kínai újév február 4-éhez legközelebb eső újhold napján van, amely általában január 21 – február 21 közé esik.
A kínai újév kínaiul tavaszünnep-et jelent, így valójában egy tavaszi fesztivál. A kínai újévet a világ népességének egynegyede ünnepli, és nem csupán Kínában az év legfontosabb ünnepe, hanem egyéb környező ázsiai országokban is (Japán, Taiwan stb) – továbbá azokban a világvárosokban, ahol magas számú kínai lakosság él (pl London, San Francisco, Sydney stb).
A készülődés hetekkel korábban kezdődik. Az európai karácsonyi előkészületekhez hasonlóan mindenki ajándékokkal készül, süt és főz a nagy napra – azonban legfontosabb a nagytakarítás. Újév előestéjére minden otthon ragyog a tisztaságtól, amit papírdíszek díszítenek. A családok ilyenkor összegyűlnek, esznek-isznak, majd megajándékozzák egymást. A kínai újévnek is van vallásos háttere, az isteneket és elődöket (elhalálozott rokonokat) is ünneplik ilyenkor. Az ünnepi vacsora a családi összetartás jelképe, a generációk és ősiek tisztelete.
A kíniak nagyon babonások, nem csupán számokat illetően (lásd kínai szám babonák), hanem szokásaikkal is. Íme néhány újévi babona és szokás:
- Újévre mindennek ragyogó tisztának kell lennie – tisztasági festést, lakásfelújítást is be kell fejezni. A takarítás szimbolikusan elsöpri az óvév szerencsétlenségét, és lehetőséget biztosít az új, szerencsés energia fogadására. Azonban minden tisztítószert, söprűt el kell pakolni az újév első napján, különben elsöpörjük a szerencsét!
- Az újévi dekoráció is nagyon fontos és szimbolikus. A legfontosabb szín a piros, amely bőséget és szerencsét reprezentál – minden dísz, lampion, zászló, kép legyen piros! Az ablakokat mini lampionakkal, papírlámpásokkal és kínai kézírással írt papírdíszekkel szokás díszíteni. Fontos tradíció a sárkánytánc, amit papírsárkánnyal lehet imitálni. Kínai dekoráció>>
- Ajándékokat piros színű papírba kell csomagolni – hagyományos a piros tasakba csomagolt pénz ajándékozása (de csakis páros számban).
- A narancs és a mandarin az újév másik szimbóluma- szerencsét jelképez, mert a mandarin szó hasonlít a szerencse szóhoz, a narancs az arany szóhoz. Párosan szabad csak alkalmazni őket (ajándékként vagy díszként).
- Kínai ételekből bőségesen kell készülni, hogy maradjon elég az új évre, különben nem lesz bőséges az új esztendő. Szerencsét hozó ételek: földimogyoró, rizslisztből készült ételek, tengeri hínár, lótuszmag, szárított tofu. Hagyományos a szerencsés batyu, hal és csirkés ételek fogyasztása. (lásd kínai receptek).
- Éjfélkor ki kell nyitni az összes ajtót és ablakot, hogy az óvév energiája távozni tudjon. Petárdákkal ezt elő lehet segíteni.
- Újévre minden adósságot vissza kell fizetni, és újév napján nem szabad semmit kölcsön adni vagy venni.
- Újév napján nem szabad negatív szavakat használni, különösen a 4-szám kiejtése tilos, amely a halál szóra hasonlít. Nem szabad az elmúlt évet emlegetni, káromkodni, vagy negatív dolgokra gondolni.
- Újév napján nem szabad sírni, mert ha valaki sír, akkor egész évben sírni fog. Éppen ezért gyerekeket sem szabad megverni.
- Újév napján tilos a takarítás – aki takarít, szerencsétlen lesz.
- Újév napján nem szabad hajat mosni sem.
- Újév napján vadonatúj ruhát kell viselni – az ünnepek alatt a piros szín viselete ajánlott.
- Újév napján nem szokás húst enni, hagyományosan nem szabad se kést, se villát, se tüzet használni, azaz valójában csak maradék ételt lehet fogyasztani.
A kínai újév valójában két hétig tart, amely egy folyamatos ünnepelés. Az első hét alatt megáll az élet Kínában, munkaszünet van, sőt még a boltok is bezárnak több napra. A két hetes ünnepség alatt azonban minden napra vonatkozik valami tradíció, pl. a második napon jól kell bánni a kutyákkal, harmad és negyed nap rokonokat kell látogatni, az ötödik napon viszont otthon kell maradni, majd több napos bulizás, családi vacsora, áldozás stb következik, amit végül a 15. napon a lampion fesztivál zár. További kínai parti tippek>>