A kínaiak nem csupán a hagyományaikról és konyhájukról híresek, de a babonáikról is. Nem hiába kezdődött 2008-ban az olimpia augusztus 8-án (dátum: 8.8.8) és 8 óra 8 perckor – hiszen a kínaiak szerint a 8-as a legszerencsésebb szám.
A számok évezredek óta nagyon fontos szerepet játszanak a kínai kultúrában – a kínai asztrológia, a Feng Shui is számmisztikára alapszik – a szerencsés és szerencsétlen számok viszont attól függnek, hogy kiejtésük milyen kínai kifejezésekre hasonlít. A 8 (ba) hasonlóan hangzik a „fa” szóhoz, ami „gazdagságot”, „sikert” jelent. Ráadásul párosítva, azaz a 88 egy népszerű dekorációra emlékeztet, amely dupla boldogságot reprezentál. Minél több a 8-as számjegy használata, annál nagyobb lesz a szerencsénk!
A másik két szerencsés szám a 6 és 9 – a 6 kiejtése (liu) hasonlóan hangzik, mint a „sima” szó, amely olyan értelemben is használható, hogy „minden simán megy”. A 9 (jiu) hasonlít a „sokáig tart” kifejezésre.
A kínaiak rengeteget hajlandók fizetni azért, hogy a telefonszámukban, rendszámtáblájukon sok 8, vagy 6 forduljon elő, amely többszörös szerencsét jelképez. Épületek általában 8-as szorzótábla alapján épülnek, míg az Interneten eladó 1.2 millió jenért a A88888 rendszámtábla. Míg Európában a 666 az ördög jele, Kínában sokszor látható boltok ablakában ez a szám, és sokan fizetnek extra összegeket azért, hogy ez a szám-kombináció a telefonszámuk részese legyen.
A szerencsétlen számok közül a 4-re kell különösen vigyázni, ugyanis a szám kiejtése (si) hasonlít a halál szóra. Kelet-Ázsiában az épületekben nincsen 4. emelet. Hong Kongban az épületekben nincsen olyan emelet, amelyben a 4-es szám előfordul – így egy 50 emeletes épületben a legmagasabb szint a 36. emelet. Azok az ingatlanok, amelyek házszámában a 4-es számjegy előfordul, kevesebbet érnek, és nehezen lehet eladni. Természetesen a 4-est a telefonszámokban és rendszámtáblákon is kerülik. A legszerencsétlenebb szám azonban a 14 (shí-si), amely úgy hangzik, mint a „halál lesz” kifejezés, vagy a „baleset” szó. Éppen ezért ezt a számot sokszor teljesen mellőzik a kínaiak – se emeletként nem létezik, se házszámként, a telefonszámokból, rendszámtáblákból is törlik, ha lehet.
Egyéb számok jelentése
-
1– Kiejtése „yao”, amely ugyanaz, mint az „akar” vagy „lesz” szavak, így egyéb szám-kombinációkban fontos szerepe van. Leírva azonban egyedüllétet vagy egyesülést is jelent.
-
2 – Kiejtése „er” hasonlít a „könnyű” szóra, továbbá egy kínai közmondás szerint „ jó dolgok párosan történnek”. Ezért is tartják a páros számokat szerencsésnek, a páratlant szerencsétlennek.
-
3 – A születés vagy élet jelképe – kiejtése “saang” hasonlít az “élni” szóhoz – így szerencsés számnak számít
-
5 – Az én szót is reprezentálja „wu”, de leginkább a „nem” vagy „semmi” szóval azonosul. Azonban ez a számjegy pozitívvá tehet egy másik számot, ha tagadja annak a jelentését – pl 54 azt jelenti, hogy „nem halál”. Természetesen pozitív számokat is negatívvá változtathat – pl 528 azt jelenti, hogy „nem könnyű siker”
-
7– „chi” hasonlít az együtt szóra, de egy kínai tragédia alapján a szám szomorúságot, tragédiát jelképez. Továbbá a 7. hónap a szellemek hónapja, amikor természetfeletti jelenségek történnek.
Szám kombinációk – példák
- 1314 – kiejtése hasonlít az örök szóra
- 168 – kiejtése hasonlít „akarok zökkenőmentes sikert”, így a kínai vállalkozások kedvenc száma
- 518 – jelentése: “sikeres leszek”
- 5189 – jelentése: “sokáig leszek sikeres”
- 918 – azaz Szeptember 18 – ezen a napon kell egy új vállalkozást létrehozni, mert a „jiu yi ba” hasonlóan hangzik, mint a „ gyorsan meggazdagodni” kifejezés
Egyéb számokkal kapcsolatos babonák
-
Az otthonunkban a lépcsőzet páros számú legyen.
-
Az otthonunkban csakis 1 bejárati ajtó lehet (a másikon keresztül elvész a chi)
-
Dísztárgyakból mindig 2-t vegyünk, vagy készítsünk – és párosával díszítsük az otthonunkat (lásd kínai dekoráció). A kínai újév alkalmából is csakis páros számú ajándékokat szabad egymásnak adni.
-
Nem szabad házasságba lépni azzal, aki nálunk 3 vagy 6 évvel fiatalabb-öregebb.
-
Egy elhalálozott gyermekei és unokái nem vághatják le a hajukat 49 napig
-
A legromantikusabb szám a 7 – a kínai valentin nap 7.7- re esik (dupla 7!)
Érdemes még megemlíteni azt, hogy a kínai babonás számok sokszor eltérnek a kínai asztrológia és a Feng Shui szám-szimbólumoktól.