A gombák az egész világon, minden éghajlati környezetben megtalálhatók. A szélsőséges körülményekhez is alkalmazkodtak, így meglehetősen fontos szerepet játszanak az ökoszisztémákban. Többségük a szárazföldön él, de vannak részlegesen vagy teljesen vízi gombák is. Jelenleg kb 150 ezer gomba faj ismert, de becslések szerint még 2-4 millió ismertelen gombafaj létezhet a világon. A gomba egy ősi eledel és évezredek óta gyógyír az emberség számára.
Növény
A gombák az élővilág egy önálló országát alkotják (fungi). Bár hagyományosan a növények közé sorolták a taxonómusok a gombaféléket, (hiszen hasonló, mozdulatlan élőlények, és elsősorban talajban élnek), a gombák, az állatokhoz hasonlóan, alapvetően heterotróf szervezetek, vagyis a működésükhöz szükséges energiát a más élőlények által készített szerves anyagok bontásával szerzik meg. Táplálkozásuk szerint vagy szaprofiták (azaz korhadékokat, az elpusztult élőlények maradványait fogyasztják), vagy mikorrhizásak (azaz a gyökerén keresztül szimbiózisban élnek egy gazdanövénnyel), vagy pedig paraziták (azaz az élő gazdaszervezetet szerves anyagként lebontva hasznosítják).
A modern molekuláris genetikai információk felforgatták a hagyományos taxonómiát, így a gombák rendszertana folyamatos változáson megy keresztül. Jelenleg egy külön csoportba tartoznak, hét elfogadott törzsbe osztva, amelyek közül kettő, a tömlősgombák és bazídiumos gombák képviselik a fajok többségét. Ide tartozik a legtöbb ismert gomba, amelyek között van élelemként fogyasztott gomba, de paraziták, penészek és farontó gombák is.
Gomba tápértékei
A gombaféléknek magas a fehérje, rost, vitamin és ásványi anyag tartalmuk, ugyanakkor energiaszegények, koleszterin és zsírmentesek és kevés a szénhidrát tartalmuk. A közönséges csiperkegomba pl csupán 22 Kcal/100g. A legtöbb gomba kiváló B vitamin (B2, B3, B5, folsav), kalcium, D2 vitamin, szelén, foszfor, réz és kálium forrás.
Gombák élettani hatásai
Egyre több kutatás támasztja alá a gombafélék pozitív élettani hatásait, amiket a népgyógyászatban már évezredeket óta ismernek:
- Különösen magas két antioxidáns (ergothioneine és glutation) tartalmuk, amelyek nem csupán az öregedés jeleinek megjelenését lassítják le, de segítenek megelőzni a Parkinson- és az Alzheimer -kórt is. Kutatók javaslatai szerint napi öt gomba fogyasztása jelentősen csökkenti a neurológiai megbetegedések kockázatának kialakulását.
- Szeléntartalma megvédi a sejteinket a károsodástól, amelyek krónikus betegségekhez vezethetnek, és segítenek az immunrendszerünk erősítésében.
- A gombák B-vitaminokban is gazdagok: riboflavin [B2], folsav [B9], tiamin [B1], pantoténsav [B5] és niacin [B3]. A riboflavin segíti a szervezetet az elfogyasztott élelmiszerekből származó energia felhasználásában, továbbá vörösvérsejteket termel, amelyek oxigént szállítanak az egész testben. Ez a kombináció segít megvédeni a szív egészségét is. A niacin segíti az emésztőrendszert és az egészséges bőr megőrzését. A pantoténsav jót tesz az idegrendszernek, és segíti a szervezetet a szükséges hormonok előállításában.
- A gomba nagyszerű vasforrás is, amely segít a vérszegénységben. Továbbá csökkenti a koleszterinszintet, megelőzi a kognitív hanyatlás kialakulását idős korban.
- A gomba nagyszerű kalciumforrás, amely segíti az ízületeket, a csontok erősítését, illetve a csontritkulás megelőzését.
- D-vitamin kevés növényi eredetű táplálékban található meg. A gombaféléknek magas a D2 tartalmuk, amely segíti a kalcium felszívódását az egészséges csontok megőrzéséhez és a csontritkulás megelőzéshez. Továbbá csökkenti a vérnyomást, serkenti a hasnyálmirigyet inzulin termelésére és szabályozza az immunrendszert.
- A gomba olyan természetes antibiotikumokat is tartalmaz, amelyek gátolják a mikrobák szaporodását, illetve segítenek megakadályozni a gombás fertőzések kialakulását.
- A gombák kolintartalma csökkentheti a mell- és a prosztatarák kialakulásának kockázatát.
- A gomba kiadós és laktató, továbbá élelmi rostban gazdag, ezáltal csökkenti az étvágyat és növeli a telítettség érzetét. Ugyanakkor kalóriaszegény, így ideális élelem fogyókúrára illetve egy egészséges étrend kialakításában. Az élelmi rost (béta-glükán) nem csupán javítja a koleszterinszintet, de segít a vércukorszint szabályozásában is, csökkentve a 2 -es típusú cukorbetegség kockázatát.
A fentiek alapján a gombafélék tehát a kimondottan egészséges táplálékok közé tartoznak, többségük olcsón, egész évben beszerezhető, és változatosan felhasználható. Optimális egészségünk érdekében ajánlatos hetente legalább háromszor fogyasztani. A Gomba receptek bejegyzésünkben rengeteg finom és egyszerű recept található ehhez.
Figyelem: nagyon sok erdőben, mezőn felbukkanó gomba mérgező, amelyek betegségeket, sőt akár halált is okozhatnak. Sok ehető és mérgező gomba nagyon hasonlít egymásra, így a szedett gombákat feltétlenül vizsgáltassuk be gombaszakértővel! Jóval egyszerűbb és biztonságosabb házilag termeszteni gombát – egy termesztőközeget (ami lehet trágya, fűrészpor, faforgács vagy akár kávézacc is) csupán be kell oltanunk gombaspórákkal.