A káposzta az egyik legegészségesebb és legolcsóbb zöldség, mégis aránylag keveset eszünk belőle. Többféle káposzta létezik, mindegyik fajta változatosan felhasználható. Ehhez adunk tippeket, amit sok finom káposzta recept követ.
Káposztafélék
A káposztafélék a keresztesvirágúak családjába, a káposzta (Brassica) nemzetségbe tartoznak. Legnépszerűbb tagjai a fejeskáposzta, kelkáposzta, vöröskáposzta és kelbimbó, míg érdekes fajta a kínai kel és a fodros kel is. A káposztafélék családjába tartozik még a karfiol, brokkoli és karalábé is, további távoli rokon a retek és a torma. A káposztafélék hidegtűrő zöldségek, így a téli szezon fontos alapanyagai. A legtöbb káposzta könnyen termeszthető egy konyhakertben is.
Élettani hatások
- A káposztafélék minden tagja magas A-, B1-, C, E- vitaminnal rendelkezik. Továbbá kiváló kálium, foszfor, magnézium, Omega-3 zsírsav források is. A zöld káposztafélék (elsősorban a sötétzöld) leveleiben sok a K-vitamin, kalcium, klorofil, vas, folsav és béta-karotin is.
- Serkentik és erősítik az immunrendszert. Rákellenesek, különösen gyomor, bélrendszer és légúti daganatok megelőzésre és (sokak szerint gyógyítására is) alkalmas.
- Magas a rosttartalmuk, amely serkeni az emésztést, miközben tisztítja a bélrendszert. Minden káposzta ideális méregtelenítésre! A káposzta leve ideális gyomorfekélyre, emésztési problémákra. A káposztafélék rendszeres fogyasztása csökkenti a vastagbélrák kialakulásának veszélyét.
- A káposztákban található mustárolaj antibakteriális, ezért gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, fertőtlenítő hatással van kívül-belül a szervezetünkre.
- Nagyon kevés a kalóriatartalmuk, így ideális fogyókúrára, vagy egy diétás étrend keretében (pl. ajánlott diabetikusok és szív-és érrendszeri betegek számára).
Káposztafélék
Fejeskáposzta
- Jellemzői: a fejeskáposzta az egyik legrégebben termesztett zöldség, legalább 4 évezrede ismert. Szoros, világoszöld levelei gömbalakot alkotnak
- Élettani hatásai: serkenti az emésztést és a bélműködést. A népi gyógyászatban évezredeket keresztül használták a friss leveleket sebek gyógyítására, fájdalom csillapításra. A fejeskáposzta hatásos gyógyír gyomorfekélyre, míg az önerjedéssel készített savanyú káposzta segíti a belekben a hasznos baktériumok szaporodását és bőrbetegségeken is segít.
- Fogyasztása: A fejeskáposzta nyersen ideális salátákba reszelve, párolva szárnyasok mellé. A nyers és savanyú káposzta leveleibe töltelékeket csomagolhatunk ( pl a töltött káposzta). A fejes káposzta a coleslaw saláta hagyományos alapanyaga.
Kelkáposzta
- Jellemzői: a vadkáposzta termesztett változata. Levelei fodrosak, durvák. Nagyon jól tűri a hideget és szárazságot is, így egész évben termeszthető.
- Élettani hatásai: különösen alkalmas emésztési problémákra, gyulladásra – pakolásként használ pattanásra, herpeszre, csípésre, sebekre, övsömörre. Szoptatós anyukák kiszáradt mellbimbóján is segít.
- Fogyasztása: ideális főtelékekbe, levesekbe vagy rakott egytálételekben.
- Tippek: a vitaminok elsősorban a sötétzöld levelekben találhatók, ezeket ne dobjuk el. Ecetes vízben puhábbá varázsolhatók és meg is tisztulnak a levelek!
Vöröskáposzta
- Jellemzői: lilakáposzta néven is ismert, színét az antocián adja – amitől lehet mély vörös vagy élénk lila.
- Élettani hatásai: magas a B- és C-vitamin tartalma. Antioxidáns, mivel fitovegyületekben gazdag, különösen I3C-ben, amely jelentősen redukálja a mellrák kialakulását.
- Felhasználása: nyersen ideális salátákba reszelve, párolva remek köret vadak és vörös húsú szárnyasok mellé (pl sült liba)
- Részletes információ a vöröskáposzta cikkünkben olvasható
Kelbimbó
- Jellemzői: a kelbimbó, vagy bimbós kel, egy kis gömb alakú zöldség, amely egy fás karószáron terem. íze a kelkáposztára hasonlít, de annál zsengébb. Télen is terem, ideális vitamin forrás.
- Élettani hatásai: gazdag vitamin és ásványi anyag forrás ( különösen C-vitamin), antioxidáns, erősíti az immun rendszert
- Fogyasztása: adjuk levesekhez, főzelékekhez. Önmagában ideális köret, amit lehet párolni, főzni vagy sütni – remek rakott egytálételekhez.
- Tippek: felhasználás előtt a külső héjaktól pucoljuk meg, a nagyobb szemeket vágjuk félbe. Nem szabad túlfőzni!
Kínai kel
- Jellemzői: Kelet-Ázsiában népszerű fajta, hosszúkás, levelei fodrosak
- Élettani hatásai: Magas a C-vitamin és aminósav tartalma
- Fogyasztása: ideális (kelet) Ázsiai ételek készítéshez – a kínai és japán konyha egyik alapzöldsége, általában salátalevélként (azaz nyersen) fogyasztják. De felhasználhatjuk receptekben kelkáposzta helyett is.
- Tipp: a kínai kel nem egyezik meg a bok choy (vagy pak choi) kínai káposztával!
Fodros kel
- Jellemzői: a fodros kel nagyon népszerű volt már az ókori Görögországban, később Európaszerte alapzöldségként fogyasztották. Jelenleg reneszánszát éli, állítólag az egyik legfontosabb szuperétel. Leginkább nyáron termesztik. Levelei sötétzöldek, fodrosak.
- Élettani hatásai: különösen magas a K-, C-vitamin, béta-karotin és kalcium tartalma. Rákellenes, a tejmentes diéta fontos alapanyaga
- Fogyasztása: leveleit fogyaszthatjuk párolva, köretként, vagy adjuk levesekhez, curry-hez, főzelékhez.
Fekete káposzta (cavolo nero)
- Jellemzői: az olasz, pontosabban Toszkán, konyha egyik kedvenc káposztája. Leginkább nyár végén termesztik, de egész évben kapható (mive télen is termeszthető). Levelei hosszúkásak, mély zöld színűek, majdnem feketék (innen a neve)
- Élettani hatásai: különösen magas a K-, C-vitamin, béta-karotin és kalcium és magnézium tartalma. A szuperételek egyike.
- Fogyasztása: leveleit fogyaszthatjuk párolva, sütve, vagy levesekhez, főzelékhez is adhatjuk.
Hegyes káposzta (Brassica oleracea)
- Jellemzői: enyhébb ízű, mint a többi káposztaféle. A tavaszi káposzták egyike, levelei zsengék, világos zöldek, kissé sárgák, amik csúcsban egyesülnek.
- Élettani hatásai: magas a B1- és B2- vitamin, béta-karotin és kálium tartalma.
- Fogyasztása: leveleit fogyaszthatjuk nyersen salátákban, vagy 1-2 percig párolva, de levesekhez, wok ételekhez is adhatjuk. Nem szabad sokáig főzni.
Káposzta receptek
A következő recept gyűjteményben rengeteg finom káposzta recept található>>