A Jókai bableves az egyik legnépszerűbb magyar étel. Jókai Mór egyik kedvence volt, nevét is innen kapta. Kiadós egytálétel, amit egyszerűen el lehet készíteni.
Hozzávalók
- Kb 1.5 L alapleves (hús vagy zöldség)
- 40 dkg tarka szárazbab
- 50 dkg füstölt kolbász
- 50 dkg sertéscsülök
- 1-2 fehérrépa (kb 15 dkg)
- Fél zellergumó (kb 10 dkg)
- 2-3 sárgarépa (kb 20 dkg)
- 1 csokor petrezselyem zöld
- olaj/zsír
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 db babérlevél
- 1 kis fej vöröshagyma
- 1 ek étkezési keményítő (lehetőleg kukorica)
- tejföl, só, fűszerpaprika, bors, ecet
Elkészítés
- A babot a főzés előtt 12 órán keresztül áztatjuk- fontos, hogy a víz ellepje a babot, így folyamatosan öntsünk hozzá vizet!
- A megmosott csülköt, kolbászt, lecsepegtetett babot és babérlevelet felöntjük annyi levessel, hogy ellepje.
- Fél óra múlva kivesszük a kolbászt. Hozzáadjuk a zöldségeket és a petrezselyem zöldet (semmit nem aprítunk fel!), és kb 40-60 percig alacsony hőfokon, fedő alatt rotyogtatjuk. Akkor jó, amikor a csülök kezd leválni a csontról.
- Amikor a csülök puha, kivesszük a levesből, kicsontozzuk, majd falat nagyságú darabokra felvágjuk.
- Rántást készítünk: a vöröshagymát és fokhagymát felaprítjuk, majd az olajban megpuhítjuk, a keményítővel és paprikával leszórjuk, egy percig kevergetjük, majd egy merőkanálnyi levessel felöntjük, csomómentessé keverjük. A keletkezett rántást a leveshez adjuk, és hagyjuk besűrűsödni.
- A kolbászt karikákra vágjuk, a főtt zöldségeket feldaraboljuk. Mindent visszateszünk a levesbe – a petrezselyem zöldet és babérleveleket eldobjuk. A levest felmelegítjük, kb 10 percig sűrűsödni hagyjuk.
- Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk – tálalás előtt ecettel is savanyíthatjuk, vagy tejföllel ízesíthetjük, de ezeket érdemes külön kistányérban tálalni a leves mellé.
Tippek
- Főzhetünk bele csipetkét is! 10 dkg lisztet keverjünk el 1 tojással és 1 csipetnyi sóval – formáljunk egy kemény tésztát, ebből csipkedjünk kis darabokat (esetleg kis gömböket is sodorhatunk), majd hagyjuk egy lisztezett deszkán kissé szikkadni. A rántás után befőzzük a bablevesbe.
- Ha a kolbászt nem kedveljük túl puhán, úgy is el lehet készíteni, hogy a kolbászt először karikákra vágjuk, megsütjük – és vagy ezt öntjük fel a húslevessel, vagy áttesszük a kolbászt egy másik lábasba, a zsírt pedig a rántás készítéséhez hasznosítjuk.
- A tejfölt a rántásba is bele lehet keverni – de sokan nem kedvelik vagy nem fogyaszthatnak tejfölös ételeket, így ajánlatos külön tálalni.
- A rántást liszttel is el lehet készíteni, de úgy már nem lisztmentes a leves és kevésbé egészséges is.
- Tarkabab helyettesíthető egyéb szárazbabbal is.
- Fontos, hogy a zöldségeket ne daraboljuk fel főzés előtt, így nem főnek szét, és kevesebbet veszítenek a tápértékükből!
- A Jókai bableves meglehetősen kiadós- tálaljuk friss zsemlével vagy kenyérrel, sokan tepertős pogácsával kedvelik. Másodikféleként palacsinta vagy somlói galuska a hagyomány.
Kapcsolatos cikkek
Zest.hu