Az angol marhasült elképzelhetetlen yorkshire pudding nélkül, pedig eredetileg egy külön étel volt. Valójában nem pudingról van szó, hanem egy palacsintaszerű tésztából készült sós felfújtról, amit sült hús szaftjából készült mártással öntenek le. Bár a recept nagyon egyszerű, könnyen elrontható. Íme néhány tipp a sikerhez és két hagyományos tuti recept..
Története
Az angolok évszázadokon keresztül kedvelték a Dripping pudding-ot, amely különösen népszerű volt Yorkshire tartományban, ezért is keresztelték át a nevét yorkshire pudding-ra a 18- század végén. Húst régen ritkán és keveset ettek az angol emberek, különösen a szegényebbek. A vasárnapi ebéd, pontosabban a Sunday roast ezért a hét főétkezésévé vált. A yorkshire pudding-ot azonban előételként fogyasztották, a hús sütéséből keletkezett szafttal leöntve, amely telítettségérzetet keltett, így kevesebbet ettek a főtélből, amely a húsból és zöldségekből állt. A maradék puddingot desszertként hasznosították, lekvárral, kompóttal vagy vaníliakrémmel tálalva. Manapság a yorkshire pudding a roast beef nélkülözhetetlen társa – sőt, sok gastropub-ban sertéssült és báránysült mellé is tálalják.
Elkészítése
Mivel az egyik legrégibb étel, rengeteg recept létezik. A hagyományos recept alapján a tészta tojásonként egyharmad csésze tejjel, egyharmad csésze liszttel és egy csipetnyi sóval készül. Továbbá régen nem olajat, hanem a marhasült sütése közben kifolyó zsírt töltöttek a sütőformába.
A yorkshire pudding elkészíthető egészben, egy tepsiben – vagy individuálisan, muffinformában. Az utóbbi manapság népszerűbb. Az alábbi két recept hozzávalói kissé eltérnek (a vizes könnyebb, a tojásos kiadósabb).
Recept A
- Hozzávalók: 15 dkg liszt, 2 tojás, 1.5 dl ml tej (kb),1.5 dl víz (kb), 2 ek olaj
Recept B
- Hozzávalók: 15 dkg liszt, 4 tojás, 2 dl tej, olaj, só
Elkészítés
- Tészta: a lisztet a sóval elkeverjük, a közepébe töltjük a tojást, elkeverjük, majd folyamatosan a tésztához öntjük a tejet (és recept 4 –ban a vizet fele-fele arányban). A tészta legyen csomómentes és tejszín-sűrűségű.
- A tésztát egy órán át pihentetjük a hűtőszekrényben – ez kihagyható.
- A sütőt előmelegítjük 220 fokra (vagy már sül hús a benne)
- Egy muffinsütő mélyedéseibe 2-3 mm olajat öntünk, majd betesszük a forró sütőbe kb 10 percre.
- Amikor az olaj átforrósodott, kivesszük a muffinformát a sütőből és a mélyedéseket félig megtöltjük a tésztával. Visszatesszük a sütőbe, és kb 20-25 percig barnára sütjük.
Alapszabályok
A yorkshire pudding úgy tökéletes, ha magasra puffad (kb 10 centire) és a közepén egy kis mélyedés keletkezik (ide kell majd önteni a mártást). A végeredmény azonban sokszor lapos lesz. Ha a következő alapszabályokat betartjuk, akkor tökéletes lesz
- Sokak szerint minél tojásosabb, annál magasabbra puffad. A vízzel elkevert pudding viszont ropogósabb lesz.
- A tésztához nem szabad se sütőport se szódabikarbónát adni – ugyanis ezek ellenkező hatást érnek el, a végeredmény lapos lesz.
- Az olaj legyen forró. Nagyon forró. A sütőforma is.
- Sok receptben minden hozzávalót egyszerre kevernek el, vagy a tojást a tejjel majd a liszttel – azonban ha a tojást előbb elkeverjük a liszttel, és utána adjuk hozzá a tejet és vizet, akkor nem lesz csomós a tészta!
- Sütés közben nem szabad kinyitni a sütőajtót, különben a pudding összeesik.
- Nem szabad kivenni túl hamar sem a sütőből, mert összeesik.
Tippek
- Tálaljuk angol marhasült mellé – de nyugodtan fogyasztható sertéssülttel és báránysülttel is.
- Fogyasztás előtt ne felejtsük el leönteni a gravy-vel, amely a egészben sült hús szaftjából készül mártás.
- Vigyázzunk arra, amikor a tésztát a sütőformába töltjük – a forma és az olaj forró, az utóbbi sistereg, de így tökéletes!
- A maradék yorkshire pudding hidegen remek háttár tészta lehet desszertek (fagylalt, vaníliakrém, kompót, gyümölcshab) tálalásához, de lekvárral megtöltve is finom. Sósan felhasználhatjuk töltelékek, szendvicskrémek, saláták, grillezett zöldségek tálalásához. Tökéletes piknikre, gyors vacsorákra. (Tutitipp: currys csirkesalátával megtöltve szuper finom!)
Kapcsolatos cikkek