A kínai konyha egyik leghíresebb étele a ropogós pekingi kacsa – világszerte mázos kacsák lógnak a kínai városrészekben található éttermek ablakában, amelyeket sok-sok ételhez használnak fel a menün. Legnépszerűbb a kínai palacsintába tekert kacsahús, amit általában előételként kínálnak. A pekingi kacsa elkészítésénél fontos, hogy a bőr ropogós legyen, a hús viszont puha maradjon, ne szárazdjon ki. Ezt sütés előtti leforrázással, majd egy ragadós mázban való sütéssel érhetjük el.
Hozzávalók
- Kb 2.2 kg-os kacsa
- 1 ek kínai ötfűszer keverék
- 2 tk tengeri só
- 2 db ánizs
- 5 ek folyékony méz
- 3 ek világos szójaszósz
- 5 cm gyömbér, reszelve
- 1 dl rizsecet
Tálaláshoz
- Kb 16 db konyhakész kínai palacsinta
- Hoisin vagy szilvaszósz
- 1 csokor újhagyma, csíkokra vágva
- ½ uborka, vékony csíkokra szeletelve
Elkészítés
- A kacsát megtisztítjuk, a belső részeket eltávolítjuk, a lábakat nem kötjük össze. Papírtörölközővel szárazra törüljük (a hasüreget is), becsomagoljuk sütőpapírba, és legalább 3 órán keresztül kiszáradni hagyjuka hűtőszekrényben (ideálisan egy éjszakán keresztül).
- Beállítjuk a sütőt 220 fokra. A kacsát kivesszük a hűtőszekrényből, körbeszurkáljuk egy villával a bőrön keresztül, majd egy rácsra helyezzük a mosogató felett, és forró vízzel alaposan leforrázzuk.
- Papírtörölközővel ismételten szárazra töröljük.
- A sót elkeverjük a fűszerkeverékkel és jól bedörzsöljük kívül-belül az egész kacsát. Az ánizst a hasüregbe tesszük, majd egy tepsibe pici vizet öntünk, a rácsot a tepsibe vagy annak tetejére helyezzük, amire mehet a kacsa (természetesen a víz ne érje a kacsát!). A bemelegedett sütőben 15 percig sütjük.
- Közben elkészítjük a mázat: egy nehézaljzatú lábasban a mézet, szójaszószt, reszelt gyömbért, rizsecetet és 1dl vizet felforralunk, majd 10-15 percig sűrű, bársonyos sziruppá főzzük.
- Kivesszük a kacsát sütőből és a máz felével bekenjük a bőrét mindenfele. 15 percig tovább sütjük. Ezt megismételjük a maradék mázzal.
- 15 perc elteltével a sütőt 180 fokra lekapcsoljuk és 1 órán keresztül szép pirosra sütjük. Közben nézzünk rá – ha túl sötét a bőre, fedjük le fóliával vagy sütőpapírral! Akkor lesz kész a kacsa, ha a comb mentén tiszta szaftot ereszt.
- Tálalás előtt 15 percig pihentetjük.
Tálalás
- Amíg a hús pihen, az uborkát és hagymát vékony csíkokra szeleteljük. A szószt egy kis tálba kiöntjük.
- A húst a csont mentén levágjuk, majd csíkokra szeleteljük (autentikusabb az, ha 2 villával cafatokra szaggatjuk) és egy tálaló edénybe áttöltjük.
- A palacsintákat bambuszkosárban megpároljuk vagy felmelegítjük.
- Mindent az asztalra helyezünk – pálcikákat, kiskanalakat és kistányérokat is.
- Mindenki a saját tányérjára tesz egy-egy palacsintát, majd pálcikák segítségével elegendő húst (kb.egy maréknyit) és uborka, újhagyma csíkokat. Egy evőkanálnyi szilvaszósszal leöntjük, a palacsintát feltekerjük, és kézzel vagy pálcikával fogyasztjuk.
Tippek
- Tálaljunk mellé egy csészében citromos kézmosó vizet, hiszen elég maszatos étel (csupán meleg vízbe tegyünk 1 darab citromkarikát)!
- Kínai palacsintát kínai boltokban lehet vásárolni (általában fagyasztva), de beszerezhető kínai éttermekből is. Ha nem találunk készen, elkészíthető házilag is.
- FIGYELEM: a kínai palacsinta nem ugyanaz, mint a rizspalacsinta, amit tavaszi tekercshez használnak.
- A pekingi kacsa palacsintával tálalva egy ideális party vagy ünnepi étel – önmagában is, vagy egy kínai menü keretében.
- A maradék kacsa húst felhasználhatjuk egyéb ételekhez -pl salátákhoz, szendvicsekbe, omletthez. Ideális pl a kínai kacsa salátához.
- A ropogós pekingi kacsa házilag általában a kínai palacsintás verzióhoz készül, de nyugodtan fogyaszthatjuk egyéb körettel is, pl kínai tojásos sült rizzsel.
Kapcsolatos cikkek