Legtöbb ember álma a saját otthon, amit nem csupán birtokol, de ízlés szerint dekorálhat, alakíthat, és életmódjának megfelelően lakhat benne. A lakásvásárlás éppen ezért nem csupán életünk legfontosabb anyagi befektetése, de egy érzelmi folyamat is, amit mégis muszáj ésszel, nem a szívünkkel vezérelni. Íme néhány lakásvásárlási tipp ehhez.:
Tippek
- Lista – mielőtt ingatlanok iránt kezdünk el nézelődni, sok tényezőt kell megfontolnunk – ehhez tippek a lakásvásárlás bejegyzésünkben olvashatók. Soha ne kezdjünk el az interneten böngészni vagy az ingatlanirodák ablakaiban nézelődni addig, amíg minden tényezőt átgondoltunk, kielemeztünk, analizáltunk – azaz alaposan átrágtunk. Írjunk egy listát a Top 10 faktorról – lehetőleg fontossági sorrendben, majd ez alapján kezdjünk ingatlanokat keresni és szemlélni.
- Kutatói munka – feltétlenül végezzünk kutatói munkát a kiválasztott kerületekben, önkormányzatokban – pl átlagos ingatlanárak, bűnügyi statisztikák, továbbá a közművek, iskolák, kórházak, közutak minősége. MINDEN információt, amit lehetséges, gyűjtsünk össze.
- Lakás keresés – legegyszerűbb az interneten búvárkodni, azonban a képek, leírások sokszor megtévesztők, így csupán iránymutatónak használjuk az online ingatlanirodákat. Feltétlenül szemléljünk meg minden lakást, amely felkeltette az érdeklődésünket! Továbbá regisztráljunk minden környékbeli ingatlanközvetítő irodánál. Az irodáknak mindig kevesebb árkeretet mondjunk – ha a maximális költségvetésünket eláruljuk (azaz nem vonjuk le az eljárások, illetékek költségeit), az ingatlan iroda a megadott irányárnak a felső határvonalán fog ingatlanokat mutatni (és ezzel a szívünket csábítani). Ne feledjük, hogy az ingatlan iroda célja az, hogy minél gyorsabban tovább adjon egy ingatlanon – így problémákra, negatív részletekre nem hívják fel az ügynökök figyelmünket. Ne engedjük magunkat soha intimidálni!
- Dekoráció – állítólag a legtöbb ember első benyomás alapján vesz lakást. Az első benyomást általában az épület, bejárati ajtó, majd a lakás dekorációja alkotja. Vigyázzunk erre nagyon – ne felejtsük el, hogy a falakat nagyon könnyen át lehet festeni a kedvenc színeinkre, a bútorzatot viszi magával a jelenlegi tulaj, a koszt meg lehet tisztítani. Ennél sokkal fontosabb a térelrendezés, a szobák világossága és nagysága, tárolóhelyiségek és beépített szekrények száma, konyhai berendezések, elektromos és gáz rendszerek (pl bojler, világítás, biztonság) minősége és működőképessége. A rendetlenséget, dekorációt iktassuk ki a képből – próbáljuk a saját életmódunkat elképzelni a térben (a falak új színét, a bútorainkat, díszeinket). Soha ne dőljünk be trendi „színpadi” elemeknek! (lásd lakáseladási tippek).
- Épület – mindig vizsgáljuk meg az épületet, a szigetelést, a nyílászárókat, a tetőt, az alapokat. Különösen vigyázzunk nedvességre, fal- ás padlózat repedésekre. Ha egy lakás túl illatos, az általában valami problémát takargat, a glett csíkok, foltok a falon általában repedéseket palástolnak (és új tapétázás is!).
- Türelem – valóban rózsát terem! Ne vegyünk meg olyan ingatlant, ami nagyjából „elmegy” – ha a 10 kritériumból minimum 7-et nem tud a lakás kipipálni, akkor felejtsük el. Előbb-utóbb lesz olyan lakás, amely az elvárásaink minimum 75% – át kielégíti. De azt is fogadjuk el, hogy tökéletes lakás nem, vagy csak nagyon ritkán létezik – némely kritériumunknál muszáj lesz a kompromisszum!
- Másodvélemény – mindig kérjünk valakitől másodvéleményt. Vigyünk el egy brutálisan őszinte barátot vagy rokont, és kérjük ki a véleményét. Ha van belsőépítész, lakberendező vagy statikus ismerősünk – kérjük ki a szakmai véleményüket. Ajánlatos az ingatlant a nap több szakaszában megszemlélni – a fény, zaj, hőmérséklet teljesen más reggel, délben és este.
Ha mindezek után megtaláltuk azt a lakást, amelyben el tudjuk képzelni az életünket, a következő lépés a lakásvásárlás menete, amihez a következő részben adunk tippeket.
Kapcsolatos cikkek