Kicsi annak a valószínűsége, hogy az első megtekintett lakás az ideális számunkra. Általánosabb az, hogy több hét, hónap után találunk arra az ingatlanra, amelyet el tudunk képzelni saját otthonként. Ilyenkor különösen fontos a lakásvásárlás érzelmi oldalán uralkodni, hiszen a vágy egy alapvető hajtóerő. A lakásvásárlás menete azonban továbbra is ésszerűséget és józan döntéseket igényel.
Íme néhány további tipp:
- Szakemberek véleménye – házvásárlás esetében feltétlenül kérjük ki egy statikus szakvéleményét, továbbá abban az esetben is, ha az ingatlanban valami problémát fedeztünk fel. Pl. egy falrepedés okai lehetnek alapozási, szerkezeti vagy csupán hőtágulási vagy esztétikai hibák. Ezeket nem árt tisztázni. Ha felújításra szoruló ingatlant vásárolunk, vigyünk el legalább egy mestert, és kérjünk árajánlatot (amit duplázzunk!). Ha térbeli módosítást tervezünk, feltétlenül kérjük ki egy építész vagy belsőépítész szakvéleményét.
- Tulajjal való kapcsolat – a tulajjal legyünk mindig udvariasak és barátságosak, de ne haverkodjunk velük soha össze (különben nehéz lesz egyezkedni vagy visszalépni). Feltétlenül kérdezzük meg, hogy miért akarnak elköltözni; meddig laktak az ingatlanban; hova költöznek és mikor; mi az, amit kedveltek a lakásban és mi az, amit nem! Továbbá (ha vannak szomszédok), azok kik-és-mik, mikor vannak otthon; milyen az általános szomszédi viszony és milyen a hangszigetelés a lakások között. A közös költségekről kérjünk másolatot – évekre visszamenőleg! Kérjünk másolatot a közműszolgáltatásokról (víz, gáz, áram) – így ki tudjuk kalkulálni a lakás energiafogyasztását. Ha magánhirdetés alapján találtuk az ingatlant, feltétlenül ellenőrizzük le a tulajdonost a földhivatalnál!
- Szomszédok – miután a tulajt kifaggattuk, érdemes egy-két szomszédot is megkérdezni a közös költségekről, a lakóház biztonságáról és a szomszédi viszonyokról (nagyon fontos tudomást szerezni szomszédok közötti viszálykodásról!).
- Árajánlat – egy ingatlan irányárában általában beleszámítják az alkudozás összegét, ezért feltétlenül ajánljuk kevesebb összeget, de maximum annyit, amennyit az ingatlan számunkra ér. Az árból vonjuk le az alapvető javítási, felújítási költségeket (pl tetőbeázás vagy szigetelés), és számítsunk a tisztasági festés, dekorácó vagy felújítási költségekkel (ezeket persze levonni nem lehet!). Ha lehet, csakis az ingatlan ügynökön keresztül egyezkedjünk. Virágzó gazdasági helyzetben sok tulaj nem hajlandó az árból engedni, ebben az esetben próbáljunk meg a vételárba foglalni bizonyos konyhai felszereléseket (pl hűtőszekrény, mosogatógép), vagy dekorációs elemeket (pl függöny, redőny, lámpák stb) vagy egyéb egyezkedési elemeket (pl extra parkolóhely, tárolóhely, telek stb) – ne feledjük azonban, hogy a beépített bútorok, konyha és fürdőszoba berendezések általában az ingatlannal járnak! Ha továbbra sem enged a tulaj, köszönjünk el (azaz blöfföljünk). Sok esetben visszajönnek egy árajánlattal, ha mégsem – akkor vagy fogadjuk el a szituációt, vagy álljunk odébb.
- Szerződés – Az adás-vételi szerződést mindig ügyvéddel írassuk meg. A szerződést alaposan olvassuk át, és szabjunk feltételeket – pl fizetés módszerét, a költözés napját, az elektromos berendezések működőképességét, közös költségek és közműszolgáltatások rendezését.
- Érzelmek – utoljára, de talán a legfontosabb a sorban: uralkodjunk az érzelmeinken! Lehet, hogy megtaláltuk álmunk otthonát – de ezt egyrészt soha ne mutassuk ki a tulaj vagy ügynök felé, másrészt ne éljük bele magunkat! Mindent ésszel döntsünk el, ne engedjünk az ügynök, tulaj manipulációinak – ha muszáj, mondjunk nemet. Ha csakis a szívünket követjük, azt később nagyon megbánhatjuk!
Kapcsolatos cikkek
Zest.hu