Életünk valószínűleg legnagyobb befektetése az otthonunk – nem csupán anyagilag, de érzelmileg is. A lakásvásárlás éppen ezért egy fontos esemény, amelyet sok-sok tényező determinál – ezeket érdemes alaposan megfontolni, analizálni jóval a lakáskeresés előtt. Íme néhány tipp segítségül:
Tippek
- Gazdasági helyzet– általában a nemzetközi gazdasági helyzet határozza meg az ingatlan árakat. Vadonatúj, első otthont és nagyobb légterű ingatlant rossz gazdasági viszonyok alatt érdemes vásárolni – míg kisebbre cserélni egy lakást virágzó gazdasági körülmények között ajánlatos. Azonban nem csupán a nemzeti és nemzetközi gazdasági helyzet a fontos, hanem a sajátunk is – mennyi hitelre van szükségünk (és mennyit kapunk!), mennyi lesz a havi törlesztés stb, stb. Vigyázzunk arra, hogy ne hitelesítsük el magunkat a végtelenségig, különösen akkor nem, ha maximális árért veszünk lakást – mert hanyatló gazdasági helyzetben az ingatlanunk kevesebbet érhet, mint a felvett hitel!
- Költségvetési tervezet – mindig legyen egy költségvetési tervünk, és ezt ne lépjük túl. Továbbá ne a betervezett összeg maximum határvonalán keressünk majd ingatlanokat, hanem jóval kevesebbért, hiszen az ügyvédi és földhivatali eljárások, illetékek, majd a költözés, lakásfelújítás vagy lakberendezés költségeit is számításba kell venni.
- Család – a lakásvásárlásnál mindig vegyük figyelembe a körülményeinket. Ha hosszú távú a lakásvásárlási tervünk (azaz 5 évnél több), feltétlenül legyünk rugalmasak – számoljunk elég térrel esetleges családalapításra vagy bővítésre (továbbá vendégek elszállásolására), vagy olyan környéken vásároljunk, ahol könnyen kiadható vagy eladható egy lakás. Továbbá arra is gondoljunk, hogy milyen messze laknak a rokonok és a barátok.
- Környék-lakónegyed –a költségvetésünk határvonalain belül a lehető legjobb környéken vásároljunk lakást. Ez nem feltétlenül trendi környéket jelent, hanem olyat, ahol jó a tömegközlekedés, vannak közeli élelmiszerboltok, éttermek, parkok stb. Analizáljuk az utakat (levegő szennyeződés, zaj, tisztaság) és a környékbeli szolgáltatásokat (milyen messze van egy hypermarket, mozi, edzőterem, benzinkút, korház, állomás stb). A legfontosabb az, hogy mennyi időt vesz igénybe a munkahelyünkre való napi utazás (de ne felejtsük beszámolni a forgalmi dugók idejét!). Gyerekes családok esetében fontos tényező, hogy van-e jó óvoda vagy iskola a környéken, és ez milyen messze van (hogy tudnak majd egyedül közlekedni).
- Laktér – el kell döntenünk, hogy lakást vagy házat szeretnénk. Egy lakás olcsóbb (még akkor is ha területileg nagyobb) mint egy ház, de kevesebb gonddal jár a karbantartása. Azonban léteznek szomszédok és közös terek, amik költségekkel és problémákkal járnak. Ne csupán négyzetméterek-ben állapítsuk meg a térigényünket, hanem elrendezésben és szobaszámban is.
- Tömegközlekedés – bár már említettük, de ez a tényező különösen fontos, még akkor is, ha az autó a fő közlekedési módszerünk. Egy autó elromolhat, ellophatják – nem beszélve a növekvő benzin árakról, forgalmi dugókról, levegőszennyeződésről, parkolási díjakról és a potenciális belvárosi adókról. A fejlett európai országok többségében a közeli tömegközlekedés lehetősége a legfontosabb faktor egy ingatlan értékének a meghatározásában! Ez előbb-utóbb Magyarországon is így lesz.
- Környezetvédelem – manapság nyugaton a másik különösen döntő lakásvásárlási tényező a környezetvédelem. Érdemes olyan lakásokat megcélozni, amelyek jól szigeteltek és energiatakarékos berendezésekkel, felszerelésekkel vannak ellátva (vagy könnyen meg lehet valósítani egy lakásfelújítás keretében).
Minden lakásvásárlás előtt a fenti kritériumokat ajánlatos meghatároztuk, és ezek alapján szabad elkezdeni elkezdeni a lakáskeresést. Ez a folyamat sem egyszerű, a következő rész ehhez ad lakásvásárlási tippeket>>
Kapcsolatos cikkek
