A legtöbb mosószer olyan vegyszereket tartalmaz, amelyek károsak lehetnek a környezetre és a bőrünkre. A természetes mosás nem csupán az egészségünket és a Földünket kíméli, de a pénztárcánkat is, ugyanis sokkal olcsóbb módszer, mint a modern vegyszerek használata..
Továbbá egyre több embernek érzékenyebb a bőre, nem beszélve az ekcémás és egyéb bőr panaszokról, amit sok esetben a mosószerekben található adalékok, vegyszerek okoznak. Kisbabák esetében különösen fontos, hogy természetes módon mosott ruhák érintsék a bőrüket! Természetes babaápolás>>
Természetes mosási módszerek
A természetes, környezettudatos mosáshoz az alábbi alapanyagokra és kellékekre van szükségünk:
- Mosódió – kiváló általános, mindennapi mosáshoz. Nem csupán hatásos, de többszörösen hasznosítható. Mosódió tippek>>
- Mosószappan – a hagyományos mosószappan állati zsírokból készült (marhafaggyú, disznózsír), amiket lúgokkal főztek össze (pl hamulúggal). Manapság növényi zsírokból készül, amely sokak szerint nem mos olyan jól, mint a hagyományos (de az utóbbit házilag is ki lehet főzni). Mosószappannak létezik reszelt és folyékony változata, továbbá lehet kapni szappanalapú mosókrémeket is.
- Mosószóda – kitűnő mosószer, továbbá nagyszerű vízlágyító és ideális makacs foltok eltüntetésére.
- Bórax – kiváló klórtartalmú fehérítők helyett. Fehérjealapú foltok tisztítására is alkalmas. Azonban a bórax veszélyes is lehet, különösen 60 fok felett, amikor a ez egyik alkotórésze (boron) aktiválódik. Mérsékelten használjuk!
- Ecet – régen ecettel öblítünk, amely fertőtlenítette és szagtalanította a ruhákat. Öblítőt nagyon könnyen ki lehet keverni házilag.
- Citromlé – ecethez hasonlóan nagyon jó folttisztító, különösen gyümölcsös foltokat tüntet el. Frissítő hatású is.
- Szódabikarbóna – remek szagtalanító, ideális olajos foltok eltávolításához.
- Nátrium-perkarbonát – aktív oxigénes fehérítő és folttisztító, remekül helyettesít klóros fehérítőket
- Só – háztartási só fakó színeket felélénkít, továbbá foltok tisztítására is alkalmas.
- Illóolajok – illóolaj hozzáadásával kellemes illatú lesz a mosás. Ideális a levendula (amely egyben fertőtlenít is), míg a citrom, jázmin, rózsa és egyéb virágkivonat fantasztikussá varázsolja a kimosott ruhák illatát. A teafa olaj ideális fertőtlenítő, folttisztító – remek pl. szennyes pelenkák áztatásához.
- Puha pamut, vatta – foltok tisztításához szükséges
- Mosólabda – a mosólabda ionizálja és tisztítja a mosóvizet, kiszívja a szennyeződést a ruhákból. Továbbá antibakteriális és higiénikus, környezetbarát, nem oldja a ruhák festékanyagát. Bár nem olcsó befektetés, de kb 100 mosásra elegendő, így hosszútávon gazdaságosabb, mint a normál mosópor használata.
- Enyhe (vagy természetes) vegyszerek: ammónia, bórax, etanol (vagy 100%-os vodka). Ezeket moderálva használjuk!
- Egyéb hasznos alapanyagok: glicerin, terpentin (remek folttisztítók); kókuszolaj (gyapjú mosáshoz)
A fenti alapanyagok könnyen beszerezhetők illatszerboltokban, gyógyszertárakban.
Természetes mosószerek
Egyre több helyen lehet bio vagy környezetbarát mosószereket vásárolni – ezek ára sajnos még mindig a normál mosószerek sokszorosa. Azonban a természetes mosáshoz szükséges alapanyagok olcsón beszerezhetők, és környezetbarát, egészséges mosószereket házilag nagyon könnyen lehet készíteni. Íme néhány tuti jó bevált, házilag elkészíthető természetes mosószer>>
Mosási tippek
- Néha-néha muszáj vegyszerekkel mosni, pl. komolyabb szennyeződés esetén. Az előírt mosószernek azonban elég a felét használni; sőt, minél kevesebbet használunk, annál jobban feloldódik (állítólag) – mindenesetre ugyanolyan hatásos! Továbbá, ha egy adag mosáshoz adunk 1-2 ek mosószódát, az előírt mennyiségű mosószert csökkenteni lehet 30%-al.
- Ha lehet, vásároljunk enyhén vegyszeres mosószert – ami foszfát-, formaldehid-, illatanyag-, és oldószermentes, és ami többnyire környezetben lebomló komponensekkel rendelkezik. Feltétlenül kerüljük a klór, benzin, triklór-etán, perklór-etilén, aceton, denaturált szesz, metanol alkohol, izopropil alkohol összetevőket tartalmazó folteltávolító és mosószereket.
- Ha érzékeny a bőrünk, kerüljük az illatosított mosó- és öblítőszereket – ezeknek még magasabb az allergéntartalmuk!
- Szennyezett ruhákat ne forró vízben áztassunk be, hanem langyos vízben – a forró víz a foltot úgymond a textilbe főzi.
- Foltokat soha ne dörzsöljünk, csakis a tisztítóoldatba mártott vattával, vagy muszlinnal nyomogassuk, törölgessük.
- Ha lehet, természetes textilekből készül ruhákat vásároljunk – vászon, pamut, gyapjú, selyem- kerüljük a műszálas, szintetikus anyagokat.
- Klóralapú mosószert soha ne kombináljunk ammónia vagy savas alapanyagokkal (még ecettel sem), mert mérgező gázt képeznek, amely légzőszervi betegségeket okoznak.
- Hatékonyabb és energiatakarékosabb az, ha teljes adagot mosunk, víz- és energiatakarékos programra állítva. Azonban arra is ügyeljünk, hogy ne tömjük tele a mosógépet!
- A mosógépet rendszeresen tisztítsuk ki! A háztartási ecet ideális erre. Az adagoló részt se felejtsük el, ugyanis a lerakódások allergéneket, kórokozókat tartalmazhatnak, amelyek ártalmasak lehetnek az egészségünkre.
- A mosás következő fontos fázisa a szárítás és a teregetés, amit legcélszerűbb a szabadban végezni. Szárítás tippek>>
A természetes mosás környezetbarát, kíméli a bőrünket, védi a mosógépünket és gazdaságos is, de talán a legfontosabb az, hogy hatékony. A természetes mosás redukálja a háztartásunk ökölógiai lábnyomát, az egészségtudatos életmód és a környezettudatos életmód fontos részese.
Kapcsolatos cikkek