A francia konyha egyik leghíresebb étele a fehérboros feketekagyló (moules mariniére), amely szinte minden francia bisztró és étterem menüjén megtalálható. Elkészítése roppant egyszerű – azonban nagyon fontos, hogy friss kagylót alkalmazzunk. A következő recept a klasszikus verzió, amely nem tartalmaz tejszínt.
Hozzávalók
- Olívaolaj (vagy vaj)
- 2 salotta hagyma (vagy1 vöröshagyma) aprítva
- 3 gerezd fokhagyma, aprítva
- 1 babérlevél
- 1 citrom héja és leve
- 2 dl fehérbor
- 1 kg friss feketekagyló
- 1 maréknyi friss petrezselyem zöld
- 1 paradicsom, magtalanítva, és kockákra vágva (opcionális)
Elkészítés
- Egy nagyon nagy lábasban olívaolajban vagy vajban a hagymát, fokhagymát és babérlevelet lassan megpuhítjuk.
- A citromhéjat citromhámozóval vékony csíkokká vágjuk, hozzáadjuk a hagymához a borral együtt.
- Felkapcsoljuk a tűzhelyt, és redukáljuk a szószt – hagyjuk szinte teljesen elpárologni. Hozzáadjuk a megtisztított kagylókat (lásd tippek), és fedő alatt 2-3 percig pároljuk, közben meg-megrázzuk a lábast.
- Megnézzük a kagylókat – ha kb 1cm-re kinyíltak, akkor kész van. Átszűrjük egy szűrőn, a szaftot visszaöntjük a lábasba, a kagylókat egy tálalóedénybe tesszük, lefedjük.
- A kagylószaftot felforraljuk a citromlé felével, redukáljuk, hozzáadjuk a maradék citromlevet. Belekeverjük az aprított petrezselyem zöldet, ráöntjük a kagylóra.
- Melegen tálaljuk – tálalás előtt megszórjuk a paradicsom darabokkal.
Tippek
- Nagyon fontos, hogy nem szabad túlfőzni, különben rágós lesz!
- Azokat a kagylókat, amelyek nem nyíltak ki – dobjuk el!
- Előételként tálaljuk friss bagett-tel. Főételként tálaljuk szalma-krumplival (az utóbbi a belga verzió).
- Kagylók előkészítése: a kagylók frissessége nagyon fontos. Vizsgáljuk meg mindet, egyenként és alaposan – amelyik kinyílt, azt el kell dobni (csupán egy kis rés legyen rajtuk, ami hideg víz alá téve bezárul). Akkor jó, azaz élő a kagyló, ha a kagylóhéj koppintásra bezárul – amelyik nem mozdul meg, azt dobjuk el! A jó kagylókat mossuk át, a héjat (ha szükséges) tisztítsuk meg egy körömkefével. Az esetlegesen kilógó algás szakállat távolítsuk el. További tippek lásd kagylók tisztítása>>
- Tejszínes verzió: francia éttermekben manapság ez a változat a népszerűbb. Csupán annyi a különbség, hogy a végén 1 dl tejszínt keverünk a mártásba, és esetleg egy kis kocka vajat is adunk hozzá.
- A petrezselyem zöld felét is bele lehet főzni a mártásba – de a fenti verzió (szerintem) frissebb és aromásabb. Ebben az esetben a lábasba visszaöntött kagylószafthoz adjunk egy-két kiskocka vajat, és az aprított petrezselyemzöld felét. 2-3 percig süssük át, majd redukáljuk a mártást.
- Tálalás: A kagylókat egy nagy tálban tálaljuk, amit az asztal közepére teszünk. Biztosítsunk egy nagy csontos tálat a héjaknak ,vagy mindenkinek egy kistányért. Továbbá érdemes citromos melegvizet is előkészíteni egy-egy kis tálkában kézmosáshoz.
- Kagylók fogyasztása: a kagylókat közvetlenül a tálból fogyasztjuk – továbbá kézzel esszük, pontosabban a kagylóhéj a kanalunk. A kagylókat kettétörjük, és a kagylós héjjal a szaftba merítünk, majd kiszürcsöljük a szószt, miközben kiszippantjuk a kagylót a héjából. Az üres kagylóhéjakat a csontos tálba pakoljuk vagy a saját tányérunkra.
- A fehérboros feketekagyló egy nagyon finom és egyszerű francia étel, amely ideális partikra, vendégváró alkalmakra. Bár friss feketekagyló beszerzése nem egyszerű Magyarországon – a receptet érdemes kipróbálni, amikor egy tengerparti nyaralót bérlünk.
Kapcsolatos cikkek
Zest.hu