Egy lakás felújítása mindig több gonddal jár, mint gondolnánk, és szinte mindig többe kerül, mint tervezzük. Ezekre tudatosan fel lehet készülni – de mielőtt szétvernénk az otthonunkat, azt is el kell döntenünk, hogy valójában mi a célunk? Ugyanis egy rövidtávú lakás felújítás teljesen más befektetést és kivitelezést igényel, mint egy hosszú távú tervezet. Ehhez adunk tippeket és szaktanácsokat..
Rövidtávú lakásfelújítás alatt általánosan 3-5 évben gondolkodunk. Elsősorban azok a lakások esnek egy ilyen típusú korszerűsítés alá, amelyek fiatalok, új házasok első otthonai. Tehát olyan ingatlanról van szó, amit nem örökre vásárolunk, valójában nem az álmaink otthona – de rövid távon ideális, és remélhetőleg uganakkor jó befektetés is. De a fő célunk lehet az is, hogy a felújítás után nyereségesen tudjuk a lakást értékesíteni – ebben az esetben érdemes lepusztult lakást vásárolni. Mivel a lakásban csupán néhány évet szeretnénk tölteni, ezt figyelembe kell venni a lakásfelújítás három tényezőjénél – költségvetés, tervezet (design), kivitelezés.
Költségvetés
Egy lakásfelújítás legfontosabb tényezője a költségvetési tervezet. Általános szabály az, hogy a felújításra és dekorációra az ingatlan értékének maximum 10%-át szabad költeni. Kivétel létezik, ugyanis a lakás (és az épület) állapota, fekvése, környezete stb is számadó.
Továbbá az aktuális gazdasági tényezőket is figyelembe kell venni – egy növekvő ingatlanpiacon egy lakás akkor is többet ér, ha egy fillért nem költünk rá. Voltaképpen csakis egy stagnáló helyzetben lehet reálisan látni azt, hogy a lakásfelújítás anyagilag megéri vagy sem. A valóság az, hogy csakis egy okosan kidolgozott és szigorúan betartott költségvetés során térül meg a befektetésünk. Egy racionális költségvetéssel és fegyelmezett hozzáállással viszont kimondottan jövedelmező is lehet egy lakásfelújítás.
A fentieket figyelembe véve a rövidtávú lakás felújításhoz kétféle utat választhatunk: alap és luxus felújítás. Mindkettőnek van előnye és hátránya – egyik megvalósítása sem egyszerű és gondmentes. Mindkettőhöz figyelembe kell venni a következő tényezőket:
- Az épület kondíciója – régi, lepusztult épületekben hiába újítunk fel egy lakást James Bond számára – ha az épület nem ápolt, az ingatlant nehezebb értékesíteni. Továbbá régi épületekkel mindig több a gond, mint modernebb házakkal. Azonban ha az épület is felújításon ment vagy megy keresztül – egy régi, magas mennyezettű lakás sokkal többet érhet, mint egy vadonatúj.
- A lakás környezete – teljesen felesleges luxus lakást kialakítani egy olyan épületben, amelyre a luxus szó nem jellemző, és nem valószínű, hogy hamarosan az lesz. Érdemes a szomszédságban körülnézni, ki-mit-hogyan alakított át, mi az általános, mire van igény. Vegyük azt is figyelembe, hogy hol van a legközelebbi tömegközlekedési állomás (busz, metró, MÁV, villamos stb), milyen messze van egy kis éjjel-nappali, egy szupermarket, jó éttermek, bevásárló központ stb…
- A lakás fekvése – általánosan a déli és dél-nyugati fekvésű lakások fényesebbek és melegebbek –éppen ezért keresettebbek is. Népszerűbbek továbbá a csendes, udvarra néző lakások, és azok, amikre nem látni rá szomszéd házakból, lakásokból. Természetesen egy panorámás kilátás is mérvadó lehet – DE nagy különbség van kilátás és panoráma között – pl. egy főútra való kilátás nem igazán panoráma!
- A lakás pozíciója – egy saját bejáratú, saját kerttel, garázzsal rendelkező lakás mindig keresettebb (és értékesebb), mint az, ahol közös a lépcsőház, kert, terasz, folyosó stb. Továbbá sokan nem szeretik hallani a szomszédokat, így a szomszéd lakások pozíciója, elrendezése és megfelelő hangszigetelése is mérvadó lehet.
A fenti tényezőkre alapozva ajánlatos kidolgozni egy költségvetési tervezetet – természetesen érdemesebb többet költeni egy népszerű környéken, jó minőségű épületben található, kedvező fekvésű és pozícióban lévő ingatlanra, mint arra, amelynek nem ideálisak az adottságai. A kialakított költségvetés után máris lehet elgondolkodni a rövidtávú lakás felújítás másik fontos tényezőin – tértervezés (design) és kivetelezés.
Kapcsolatos cikkek
- Lakás felújítás
- Lakás eladási tippek
- Környezettudatos lakás felújítás
- Nyereséges lakás felújítás