A cukkini az egyik legkedveltebb zöldség. Bár eredetileg egy nyári zöldség, manapság világszerte termesztik, így egész évben olcsón beszerezhető. Népszerűségének másik oka, hogy semleges ízű, így változatosan felhasználható. Továbbá tápanyagokban gazdag, ugyanakkor kalóriaszegény, így a legtöbb diéta, étrend fontos alapanyaga.
Cukkini Eredete
A Cukkini Közép-Amerikából származik, eredeti Aztek neve ayokonetl, röviden ayo. Bár az Amerikában megismert tökfélék a 16. században terjedtek el Európában, a cukkinit csupán a 19. század második felében kezdték az olaszok az eredeti növényből kifejleszteni és hasznosítani. Neve az olasz zucco szóból származik, ami tököt jelent. Eredetileg zucchino vagy zucchina volt a neve, de később a többesszámú verziója, azaz zucchini, terjedt el világszerte a közhasználatban, kivéve a francia nyelvrészeket, ahol courgette a neve. Angol nyelvterületek többségén is courgette-ként ismerik, kivéve az USA-t és Ausztráliát, ahol zucchini. Manapság az egész világon termesztik és fogyasztják, így az egyik legkedveltebb zöldség lett.
Cukkini növény
A cukkini a spárgatök egyik variánsa (Cucurbita pepo var. giromontia). Botanikai szempontból nézve valójában gyümölcs, hiszen húsos termése körülveszi a magokat, de főként zöldségként fogyasztjuk. Bár leginkább a sötétzöld fajtáját ismerjük, színe lehet cirmos szürkészöld, sárga és csíkozott is. Formája elsősorban hosszúkás, de létezik körte és gömbölyű alakú is. Felülete sima és fényes. A gyümölcs ideális mérete 15 -25 cm, de akár egy méterre is megnőhet!
Cukkini termesztése
A cukkini nagy előnye, hogy konyhakertben nagyon könnyen termeszthető. Nem egy kényes növény, nem kell sokat locsolni, azonban szereti a jól táplált talajt és különösen a meleget. Mivel nagyon fagyérzékeny, így termesztésének ideje rövid, és későn érleli gyümölcseit is, ezért érdemes előbb palántákat nevelni a magokból, majd májusban elültetni. Ültetéskor vegyük figyelembe a talaj minőségét (azaz trágyával dúsítsuk), és engedjünk nagy teret (kb 1m-et) a cukkini bokor kifejlődéséhez. Kesernyés ízt okozhat a környezeti stressz, például a túlságos meleg, egyenetlen öntözés, szárazság vagy nagy hőmérsékleti ingadozás. Továbbá, mint a legtöbb tökféle, a cukkini is termelhet keserű méreganyagot (kukurbitacint) kártevők ellen, de a növények nemesítésének köszönhetően ez egyre kevésbé fordul elő, így ha a cukkini kissé keserű is, manapság már nem mérgező! A cukkini gyümölcse zsengén a legjobb, amikor kb 20-centis. Továbbá, ha idejében leszedjük őket, akkor több termést hoz a tő. Azonban érdemes egy termést kb 60-70 cm-re nevelni magnyerés végett. Ezt hosszában kettévágjuk, a magokat kikaparjuk, lemossuk majd kiszárítjuk a következő évi termesztéshez.
Cukkini tápértékei
- Annak ellenére, hogy víztartalma 95%, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, amelyek túlnyomó többsége a cukkini héjában és közvetlenül a héj alatt rejlik.
- Különösen magas az A -vitamin tartalma, de gazdag C-, B6-, és K-vitaminokban is.
- Jelentős mennyiségű káliumot, mangánt magnéziumot, folátot is tartalmaz.
- Zsírmentes, szinte cukormentes és fehérjementes is.
- Gazdag antioxidánsokban.
- Energiaszegény – csupán 17 Kcal/100g
Cukkini élettani hatásai
- Zsírmentes, kalóriaszegény, ugyanakkor magas a tápanyagtartalma, így a súlycsökkentő diétákban ideális tömeget adó alapanyag. Mivel változatosan felhasználható, a vegán, vegetáriánus, szétválasztó, szénhidrátszegény, méregtelenítő étrendek egyik legfontosabb zöldsége.
- Magas víztartalmának köszönhetően nagyon jó hidratáló és kiváló székrekedés ellen.
- A cukkiniben található fitonutrinesek antioxidáns és gyulladásgátló hatással rendelkeznek.
- Magas rost és víztartalma csökkenti a puffadást, segíti az emésztést és telítettség érzetet kelt.
- Gazdag karotinoidokban -pl. lutein, a zeaxantin és a béta-karotin – amelyek erősitik a szemet, védik a bőrt és szívet, továbbá prosztata ellen is védelmet nyújtanak.
- Rosttartalma csökkenti és stabilizálja a vércukorszintet, így különösen ajánlott cukorbetegek számára.
- Magas káliumtartalma csökkenti a magas vérnyomást, míg rosttartalma segíti az érrendszer működését, redukálja a „rossz” LDL koleszterin szintet.
Cukkini Felhasználása
A cukkini sokoldalúan felhasználható. Mivel tápértékei főleg a héjban találhatók, így ne hámozzuk meg – héjastól lehet grillezni, pirítani, sütni, rántani, tölteni. Bele lehet főzni levesekbe, főzelékekbe, egytálételekbe. Nyersen savanyúságokat, salátákat és falatokat lehet belőle készíteni, továbbá nagyon népszerű a courgetti (cukkini spagetti). További tippek a cukkini vásárlásához, tárolásához a cukkini receptek cikkben találhatók>>
Kapcsolatos cikkek