A fogyasztói társadalomban a termelők és forgalmazók célja az, hogy minél többet vásároljunk, pazaroljunk, fogyasszunk. Manapság a karácsony is a fogyasztás ünnepe, amit persze nem ünnepelnünk kellene, hanem restellnünk. Karácsonykor fogyasztjuk a legtöbb energiát, étkezünk szükség felett, termeljük a legtöbb hulladékot és szennyezzük legjobban a környezetünket.
Az évek óta erősödő zöldmozgalom a jelenlegi gazdasági világválságban egyre több követőre talál – nem csupán anyagi okok miatt, hanem elsősorban azért, mert a tömegeknek gyártott termékek, a média által diktált életstílus homogén hatását egyre többen elutasítják. Az új trend egy tudatos életmódban kimutatkozó egyediség, amely saját kezűleg készített, termelt vagy újrahasznosított portékákban nyilvánul meg.
A zöld karácsony megvalósítása nem csupán a környezetünk védelmét biztosítja, de ez a legsikkesebb mód a karácsonyi ünnepek leforgatásához! Íme néhány tuti tipp az öko karácsony kivitelezéséhez:
-
Előkészületek – legfontosabb a szervezettség. Ha időben elkezdjük a karácsonyi előkészületeket, sikeresen kimaradunk az ünnepeket megelőző őrületből, így kevésbe költekezünk majd feleslegesen. A karácsony olcsón bejegyzésünkben további ötletek és tippeket lehet olvasni ahhoz, hogy miképp tudunk egy kész vagyont megspórolni, ha időben kezdünk az ünnepekre készülni.
-
Vásárlás – a karácsonyi vásárlást a tudatos vásárlás elvei alapján végezzük, azaz elsősorban hazai, szezonális termékeket vásároljunk, és feltétlenül figyeljünk a termékek csomagolására! Mindig vigyünk magunkkal zacskót, táskát – nejlon zacskókat ne fogadjunk el!
-
Üdvözlőlap – készítsünk egyedi karácsonyi lapokat környezetbarát kartonból. Akiket interneten el tudunk érni, azok számára küldjünk (saját tervezésű!) e-lapokat. Karácsonyi üdvölőlapok>>
-
Karácsonyfa – az öko megoldás természetesen a gyökeres fenyő, amit karácsony után el tudunk ültetni a kertben, vagy kitehetünk a lépcsőházba. Ha nincs erre lehetőség, vásároljunk visszaváltható fenyőt! Feltétlenül kerüljük a műanyag fenyőt (bár már lehet kapni újrahasznosított anyagokból készült fenyőfát). Fenyőfa tippek>>
-
Díszek – környezetbarát díszeket és füzéreket könnyen készíthetünk természetes alapanyagokból (termésekből, papírból, só-liszt gyurmából, agyagból). Ehhez tippek, ötletek és részletes leírások a saját készítésű karácsonyi díszek alatt találhatók, minták, sablonok pedig a karácsonyi sablonok gyűjteményünkben. A legszebb, legillatosabb és legsikkesebb dekoráció ehető karácsonyi díszekkel érhető el – ezzel több kategóriát is kipipálhatunk a karácsonyi listánkon, és nem lesz mit elpakolni jövőre!
-
Energiatakarékosság – égősorok helyett használjunk gyertyákat! Bár a gyertyákkal óvatosan kell bánni, de hangulatosabbak, mint az áramfogyasztó égők. Már lehet kapni energiatakarékos LED égősorokat is. Esti kedélyes hangulathoz is kapcsoljuk le a lámpákat, gyújtsunk inkább gyertyákat (lehetőleg viasz gyertyákat). A házat, lakást, kertet felesleges kivilágítani – ha muszáj, akkor csakis az ünnepek alatt tegyük, és ne felejtsük éjszaka kikapcsolni! Vendégváró alkalmakkor vegyük lejjebb le a fűtést – az emberi test sok hőt termel.
-
Ajándékok – kerüljük a túlcsomagolt, műanyagból készült ajándékokat és csakis olyan ajándékokat vásároljunk, amire valóban szüksége van az illetőnek. Sokkal több örömet tudunk szerezni saját készítésű karácsonyi ajándékokkal, különösen sikeresek a házilag készített finomságok – lásd ehető karácsonyi ajándékok.
-
Csomagoló papír – a csillogó fényes csomagoló papírok helyett az ajándékokat csomagoljuk környezetbarát barnapapírba, ezeket kössük át arany szalaggal. Ha kreatív hangulatban vagyunk, akár mintákat is festhetünk rájuk (krumplival, filctollal, festékkel)! Továbbá csomagolópapírként hasznosíthatjuk a magazinok színes oldalit, maradék tapétát, újságpapírt, régi kotta füzeteket stb. Textíliák is remek és trendi megoldás csomagolásra – kimondottan sikkes a selyem, csipke vagy bársony (pl egy régi függönyt, köntöst vagy terítőt felvághatunk). Karácsonyi csomagolás>>
-
Hulladék – akármennyire próbáljuk kerülni a pazarlást és túlcsomagolást, akkor is lesz bőven hulladékunk az ünnepek alatt. A hulladékot szelektíven gyűjtsük össze – amit lehet, tegyünk el jövőre (pl díszdobozok, csomagolópapírok, dísztasakok, szalagok stb). Nagyobb dobozokat is tudunk majd a későbbikben hasznosítani, ezeket is tegyük el. Kisebb lekváros üvegeket se dobjunk ki – ezekből fantasztikus karácsonyi mécsestartókat készíthetünk.
- Ételek – A növényi alapú étkezés a környezetvédelmi és állatvédelmi mozgalmak alapköve. Ezt karácsonykor sem nehéz megvalósítnai – lásd Vega karácsony>>
-
Maradékok – a maradék ételeket, italokat ne dobjuk ki. Amit lehet, fagyasszunk le. Amit lehet használjunk fel egyéb ételekhez. Ha erre sincs lehetőség, adjuk oda családtagoknak, szomszédoknak vagy hajléktalanoknak.
A zöld karácsony megvalósítása valójában nem jár sok lemondással, csupán egy kis odafigyelésre van szükség. Sok kicsi sokra megy. Minél többen tartunk természetbarát öko karácsonyt, annál szebb és kíméltebb marad a környezetünk.