Szülőnek lenni nem csupán öröm, de az egyik legnagyobb kihívás is az életben. Manapság talán még nehezebb a feladatunk, hiszen sztereóban kapjuk a tanácsokat, bepánikolunk a legújabb kutatói munkák eredményein, nem tudjuk melyiket válasszuk a számtalan babatermék közül – és sorolhatnánk tovább. A babatippek sorozatunkban ezekhez, és egyéb babás nehézségek megoldásához adunk ötleteket és számunkra bevált tippeket.
Először is szeretnénk megjegyezni, hogy a bejegyzéseink alapos kutatói munkák eredményei – több világhírű nőgyógyász, antropológus, szülésznő és pszichológus könyveire, illetve a UNICEF és a World Health Organisation statisztikáira és tanácsaira alapszanak. Valószínűleg némely tipp vagy javaslat erős vitát fog kiváltani – valójában ez is a célunk, hiszen nincsen abszolút igazság, de amikor gyerekekről van szó, a legtöbb szülő a saját szemszögéből értékeli az elhangzottakat. Tény, hogy minden baba és minden gyerek más – valamelyik formula működik az egyiknél, de a másiknál nem. Egy biztos, minden problémára van valami megoldás. Továbbá senki sincs egyedül, mindig van valaki más, aki hasonló (sőt ugyanolyan) gondokkal küszködik a kisbabájával – legyen az alvatlan éjszakák, válogatós étkezés, hisztis viselkedés stb. Ha megosztjuk ezeket a problémákat másokkal, tanulhatunk mások tapasztalatiból, vagy kérhetünk, adhatunk egymásnak tippeket és tanácsokat. Nos ezek a témaköreink:
-
Kismama tippek – egyre több pszichológiai és orvosi tanulmány bizonyítja, hogy a kismamák étrendje, érzelmi és fizikai állapota (sőt, még gondolatai is!) befolyásolják a magzatot majd később a gyermek egészségét és egyéniségét. Ezért különösen fontos a harmonikus terhesség és az egészséges életmód betartása a 9 hónap alatt.
-
Szülési tippek – egyre többen választják a természetes szülést, orvosi beavatkozás nélkül, sokszor a saját otthonukban. Ennek az előnyeiről és hátrányairól sok-sok eszmecsere megy az interneten. Mi is megvitatjuk!
-
Szoptatási tippek – bár a legtermészetesebb dolog a világon, mégis a legtöbb nőnek van valami gondja a szoptatással, vagy az elején vagy később. Sajnos sokan előbb-utóbb tápszerhez fordulnak, pedig szinte minden szoptatási problémára van megoldás. A legfontosabb, hogy ne aggódjunk és mindig a saját ösztöneinkre hallgassunk!
-
Hárman egy ágyban – a közös alvás újra divat – újra, hiszen több ezer éven keresztül a kisbabák mindig az anyjukkal aludtak. A UNICEF és a legtöbb haladó pszichológus és antropológus propagálja a közös alvást, ennek előnyeiről (és hátrányairól) is írunk majd.
-
Babaápolás – a kisbaba bőre sokkal vékonyabb, mint a felnőtté, így sokkal érzékenyebb is. Ezért nem mindegy, hogy mivel ápoljuk – sajnos a bolti babaápolási termékek többsége tele van káros vegyi anyagokkal. A természetes babaápolás azonban könnyen megvalósítható – és olcsóbb is!
-
Baba ételek – nagyon fontos, hogy mit és hogy adunk enni egy kisbabának, hiszen az étkezési szokásainak az alapköveit betonozzuk le. Ehhez adunk majd tippeket, fontos információkat és megosztunk olvasóinkkal sok-sok egyszerű bébiétel receptjét is!
-
Ételek kisgyerekeknek – 1 éves kor felett már a legtöbb étellel lehet kísérletezni, mégis oda kell figyelni egy csomó mindenre, hiszen a kisgyerekek még mindig nem tudnak rendesen rágni vagy kanállal-villával étkezni. Így az etetés továbbra is egy kihívás a mindennapi életben. Aztán ott vannak a válogatós gyerekek, akiknek „megtévesztéséhez” is biztosítunk tuti tippeket és recepteket.
-
Babazsúr tippek – minden kisbaba szociális lény, így előbb-utóbb muszáj valami bébi foglalkozására vinni, miután hamarosan belindul a babazsúr rendszeressége is. Nagyon fontos, hogy 3 éves kor alatt csakis egészséges gyerekzsúrt rendezzünk -utána lesz éppen elég alkalom tipikus gyerekzsúrokra is!
-
Baba termékek – kész stresszhelyzetet okozhat a szükséges babás dolgok feletti döntés, majd a több tucat különböző márkájú termék közül a legjobbat kiválasztani. Főleg az első gyereknél. Mi ezt átéltünk, hibáztunk is sokat, de döntöttünk helyesen is. A tapasztalatainkat szívesen megosztjuk másokkal, tippekel, ötletekkel párosítva. Ilyen pl az első babacipő dilemmája.