Az újszülött kisbabák lába nagyon érzékeny, így könnyen megsérülhet. A pici lábakban 26 csont fejlődik tovább a porcokból, ezek nagysága az első év végére eléri a felnőtt méretük felét! Mivel az első évben nő a leggyorsabban a pici láb, nagyon vigyáznunk kell arra, hogy megfelelő teret biztosítsunk az egészséges fejlődéshez. Sajnos a legtöbb láb-deformáció gyerekkorban alakul ki, ennek okozói a nem megfelelő lábbelik viselése. Íme néhány tipp megfelelő babacipő és az első gyerekcipő választásához.
Kisbabák lábbelije
- Tipegők – ha lehet ne öltöztessük a kisbabákat lábas tipegőkbe. Ha muszáj, a lábfejes vége ne legyen szoros – legalább 2-3 cm-el legyen nagyobb a lábfejnél, széltében is legyen bőséges mozgási tér.
- Kerüljük a zoknit – a zokni, zoknis tipegő vásárlása felnőtt fejjel történik – amíg egy kisbaba nem áll fel, semmi szükség nincs rájuk. Csupán akkor kell a lábfejeket betakarni, amikor a kiskezekre is kesztyűt húzunk (azaz télen, kinti séta alatt). Ha belegondolunk, mászás közben sem adunk rájuk kesztyűt – így zoknira sincs szükség! A kisbabák lába, a közhittel ellentétben, nem fázik meg!
- Mozgási tér – a kisbabák szeretnek rugdosni, ez szükséges a láb és a lábfej izmok fejlődésében. Amikor ébren vannak, ne takarjuk be őket. Éjszakai takaró alatt is legyen elég mozgási tér a lábaknak.
- Babacipő – kisbabákra semmi esetre ne adjunk babacipőt, akármilyen cukin néznek ki (na meg úgyis lerúgják!) Ezzel csupán megakadályozzuk a lábfejük optimális fejlődését (gondoljunk mindig erre!).
- Első lépések – a legtöbb kisbaba 10-18 hónap között indul el, átlagosan 13 hónaposan. Ne erőltessük se a felállásukat, se az elindulásukat, valamelyik baba hirtelen nekivág, valamelyik fokozatos szokik hozzá az önálló járáshoz. (Jó tudni: minél tovább mászik egy kisbaba, annál jobban fejlődik az ideg és izomrendszere – így ne aggódjunk, ha csemeténk még 16 hónaposan is inkább mászna).
- Legjobb mezítláb – a kapaszkodó totyogás majd az önálló járás bizonytalan hetei alatt ne aggódjunk babacipő miatt – hagyjuk mezítláb tipegni őket. A mezítláb járás nem csupán ideális az izmok és csontok egészséges fejlődéséhez, de a lábujjakkal jobban tudják érzékelni a talajt, amely segít az egyensúlyozásban is. Természetesen koszos, hideg vagy köztéri járólapokon és talajokon muszáj valami lábbeli használata – ez ideálisan egy puhatalpú bőr mamusz.
Cipő vásárlás kisgyerekek számára
Amikor a tipegő kisgyerekek már stabilan tudnak járni, és a talpuk teljesen érinti a talajt, elérkezett az ideje az első babacipő vásárlásnak. Ez nagy gond lehet a gondoskodó anyukák számára. Íme néhány tipp:
- Gyerekcipő vásárlása előtt muszáj lemérni vagy leméretni a gyermekünk talpát, és muszáj nekik felpróbálni a kiválasztott cipőt!
- A kisgyerekek lábát ajánlatos rendszeresen megmérni – legalább 2-3 hónaponként, főleg 3 éves kor alatt, amikor a láb évente 2-3 méretet nő.
- Csakis szakboltban vásároljunk babacipőt. Ez drágább, de legyen inkább egy pár, de kiváló minőségű cipője a csemeténknek, mint több pár olcsó „cuki” cipellője. A szaküzletekben korszerű mérőszerrel rendesen lemérik a gyermekünk talpát.
- Lábméret – régi módszerrel mi is meg tudjuk mérni a lábakat. Egy kartonpapírra álljon rá a gyermek (teljes súllyal), és jelöljük be mindkét lábon a sarkot és a lábujjhegyet. Vágjunk ki 2 db 1.5cm szélességű és a lábfej hosszúságú csíkot – jelöljük be a jobb és baloldali csíkot. A csíkokat tegyük bele a babacipők megfelelő párjaiba – 2cm hely maradjon a csík vége és a cipősarok között, ez megfelelő mozgási teret biztosít. Érdemes a lábakat körbe is rajzolni és egy sablont kivágni – ezt is vigyük magunkkal. A jobb és baloldali láb mérete általában eltér, erre is ügyeljünk.
- A cipő szélessége is fontos – maradjon oldalsó mozgási tér is a cipőben. Ezt az ujjunkkal puhatoljuk ki, a bütyköt ne nyomja a lábbeli.
- Ne divatos vagy cuki cipőt vásároljunk – a legfontosabb a kényelem. Felejtsük a designer és egyéb márkás cipőket, itt elsősorban a névért fizetünk, nem feltétlenül jobb minőségért. A cipő legyen praktikus!
- A cipő talpa legyen rugalmas és hajlékony – ezt úgy tudjuk ellenőrizni, hogy megfogjuk a cipőt két kézzel, és cipő orrát a sarok felé hajlítjuk. Csakis olyan cipőt vásároljunk, amelynek a talpa könnyen és középen hajlik be. Ha a cipő a lábujjhegyek mentén hajlik, a gyermek nem tudja majd behajlítani a lábfejét rendesen – a vastag, kemény talpú cipőt pedig nem tudja majd betörni (addigra kinövi). Sajnos nagyon sok ilyen egészségtelen gyerekcipő kapható. A mellékelt képen látható babcipő az ideális első lábbeli – a bokát is védi.
- A cipő talpazata legyen csúszásmentes, a felsőrésze legyen szellőző, nedvszívó, készüljön természetes anyagokból. A bélésre is ügyeljünk.
- Ne vásároljunk kisgyerekeknek magas sarkú, hosszú orrú, keskeny cipőket.
Egyéb tippek
- Ne feledjük, a láb természetes fejlődéhez fontos, hogy a lábfejet semmi ne nyomja vagy akadályozza a könnyű mozgásban.
- Soha ne adjunk a fejlődő gyermekünk lábára használt cipőt – a cipő idomul egy lábhoz, azaz ha használt cipőt adunk gyermekünkre, az már nem tud alkalmazkodni az ő lábfejéhez.
- Ne tartsunk kisgyerekeknek alkalmi cipőket – egyrészt keveset tudják hordani, másrészt a láb fejlődéséhez fontos, hogy a lábfej rendesen hozzászokjon egy cipőhöz (azaz betörje, mint a felnőtt cipőknél), és a cipő idomuljon a lábfejhez.
- Továbbra is legjobb mezítláb – otthon, és ahol csak lehetséges, szaladgáljanak mezítláb a kisgyerekek! 4 éves kor alatt a lábujj csontok még nagyon gyengék, így a mezítláb járás a legideálisabb a láb és a lábujj egészséges fejlődéséhez. Továbbá ez erősíti a talpukon a bőrt is, amely védelmet biztosít számukra a jövőben.
- Fontos a zokni minősége és mérete is. Csakis pamut zoknit vásároljunk, kerüljük a nejlon, szoros, gumis zoknikat. A zokni formája sajnos nem lábfej alakú, így legyen mindig nagyobb, mint a láb. Mihelyst érinti a nagylábujj végét, ne adjuk többé a gyermekünk lábára.
- Figyeljünk nagyon a gyereklábak fejlődésére – 7 éves korra a lábcsontok teljesen kifejlődnek, problémákat később már nehéz korrigálni. Különösen figyeljünk a lúdtalp kialakulásra vagy a lábujj deformációkra, bütykök kialakulására. A legapróbb problémával is egyből forduljunk ortopéd orvoshoz.
A fenti babacipő, kisgyerekcipő tippeket a British Chiropody Association tanácsai alapján állítottuk össze.