Vége az ünnepeknek, vége a mértéktelen evészetnek-ivászatnak. Ilyenkor mindig megfogadjuk, hogy jövőre egészségesebben élünk, kevesebbet eszünk és iszunk, többet mozgunk, szervezettebben élünk stb. Ez a fogadalom általában jól kezdődik – a legtöbb ember januárban kezd el diétázni, méregteleníteni, és beiratkozni a gymbe. Azonban februárra az emberek nagy része feldja az egészséges életmódot és visszatér az eredeti életstílusához. Nehéz kitartónak lenni, főleg a modern élet stresszeivel körülvéve. Azonban egy egészséges életmódot könnyen be lehet tartani, ha betartjuk az alábbi alapszabályokat:
Természet
Bár a legtöbb ember a karácsonyi ünnepek után kezd el diétázni vagy méregteleníteni, ennek az ideje valójában tavasszal az ideális, amikor a természet is kivirul és újjá születik. A szervezetünk is a természettel párhuzamosan méregteleníti önmagát. Ha télen méregtelenítünk vagy diétázunk, ez egy erőszakos folyamat, olyankor, amikor a szervezetünk meleg, és kalóriákban gazdag táplálékokat igényel. Nem csoda, hogy a legtöbb ember feladja a diétáját egy hónapon belül! Ez nem jelenti azt, hogy továbbra is együnk mértéktelenül, hanem figyeljünk oda, hogy mit eszünk! Együnk sok alacsony GI értékű komplex szénhidrátot – mint pl barna rizs, zabpehely, rozs stb; sok téli zöldségekből készült leveseket, főzelékeket – pl kelkáposzta, tök, bab, lencse stb; és fagyaszott gyümölcsöket. Mellékeljük a cukrot és a fehér, finomított búzalisztből készült termékeket. Tavaszi méregtelenítés>>
Harmónia
A szervezetünk számára nem csupán az a fontos, hogy a természettel legyen harmóniában, hanem önmagával is. Az egészséges életmód alapköve a homeosztázis – a szervezetünk belső egyensúlya és állandósága. A lehető legrosszabb étrend a yo-yo diéta, amely sajnos a legtöbb nő bűne – azaz napokon, heteken keresztül nem eszünk rendesen, utána pedig jól bekajálunk. A fogyókúrák csupán felbontják a szervezet egyensúlyát, amely veszélyezteti a biológiai rendszerünket, és előbb-utóbb valami betegséget vált ki. Egy általánosan egészséges diétára kell áttérni, amely friss zöldségekre, gyümölcsökre, komplex szénhidrátokra és fehérjére alapszik. Nagyon fontos, hogy rendszeresen együnk és mozogjunk. Ennek a mértéke egyéntől függ – mindenkinek más a metabolizmusa, így más az energia igénye. Hallgassunk a szervezetünkre, és kövessük azt, ami jól esik, és amitől jobban érezzük magunkat.
Moderáció
Minden szabad, de mérsékelten. Mint a közmondás is mondja, tiltott gyümölcsnek édesebb az íze. Ne tiltsunk meg önmagunktól semmit, de ne is vigyük túlzásba. Ha édes szájúak vagyunk, a cukorral telített sütemények helyett együnk gyümölcs, rizs, zabpehely, mogyoró-dió alapú süteményeket. Mellékeljük a bolti aprósüteményeket, kekszeket. Íme néhány egészséges sütemény, amely finom és kiváló a téli teázáshoz, kávézáshoz. Édesítőként használjunk Stevia természetes édesítőszert! Mindenből megárt a sok – még a jóból is, pl a túl sok gyümölcs fogyasztása bél-candidát idézhet elő, vagy a túlzásba vitt vitaminok jobban árthatnak mint hatnak. A legfontosabb az, hogy minden nap együnk legalább öt különböző zöldséget és gyümölcsöt, egy adag komplex szénhidrátot, és egy adag fehérjét. Továbbá napi egy marék dió vagy mogyoró biztosít a szervezet számára fontos alapelemeket, mint pl a seleniumot. Hetente kétszer vagy háromszor érdemes mélytengeri halat enni, amely Omega olajakat tartalmaz (ez lenmaggal is helyettesíthető). Moderáljuk a koffeint és az alkoholt – de nem kell lemondani róluk, egy pohár vörös bor vacsora mellett kimondottan egészséges. Tálaljunk a szokásosnál kevesebb ételt a tányérunkra, és rágjunk meg mindent alaposan. Naponta igyunk meg kb 2L vizet – pontosabban ) cukormentes) folyadékot.
A következö bejegyzésben az egészséges életmód feltételeit vitatjuk meg.