Az egészséges életmód betartásához nem szükséges az, hogy lemondjunk az élet örömeiről, vagy az, hogy kitegyük a szervezetünket mindenféle kúrának, és tortúrának, hanem a homeosztázis, azaz a biológiai és lelki egyensúly létrehozása és állandósítása..
Ezt könnyen el lehet érni, ha a természettel párhuzamosan élünk, azaz az évszakok szerint mozgunk és táplálkozunk, és ha betartjuk azt, hogy minden nap eszünk öt különböző zöldséget és gyümölcsöt, és mozgunk legalább fél órát. Mindent szabad és lehet enni, de moderáltan, és a metabolizmusunknak megfelelően. Ennek a betartásához a következő mentális felkészültség is szükséges:
Önfegyelem
Mindenkinek van valami gyenge pontja – kinek az alkohol, kinek az édesség, kinek a koffein. Ezzel jobb szembesülnünk, és elfogadnunk, ugyanis csakis akkor tudjuk kontrolálni. Ha nem szenvedélyünk a dolog, akkor könnyű együtt élni vele, és odafigyelni arra, hogy milyen mértékben eszünk vagy iszunk belőle. A leghatásosabb módszer az, ha kiürítjük a konyhát vagy a kamrát és ritka élvezetként kezeljük a dolgok. Pl ha a csokoládénak vagyunk a rabja, akkor hetente egyszer vagy kétszer engedélyezzünk magunknak egy szelet csokit vagy tortát. Legyen az alkalom speciális, amivel megjutalmazzunk önmagunkat az önfegyelmünkért. Természetesen legyünk okosak és óvatosak – ne vegyünk egy egész tortát, vagy egy óriási csokoládé szeletet! Úgysem tudnák megállni, hogy ne együnk belőle többet, vagy később.
Kitartás
Ne higgyünk azoknak a diétáknak, fogyókúráknak, és gym programoknak, amelyek sok kiló lefogyását ígérik rövid időn belül. Ezek mind kamuk, és ha hatásosak is, csupán rövid távon azok, nem beszélve arról, hogy súlyos kárt okozhatnak a szervezetünkre (mint pl a Atkins diéta). Ha valóban le akarunk fogyni, egy általánosan egészséges életmódra kell áttérnünk – amelyet hosszú távra kell betervezni. Az egész életvitelünkön kell változtatni, nem csupán a kalória-bevételünkön. Ehhez kitartásra van szükség, mert csupán egy-két hónap múlva észleljük majd az új életmódunk hatását. Ne adjuk fel az új életmódunkat egy-két héten belül – ha betartjuk az egészséges életmód alapköveit, a szervezetünk előbb-utóbb alkalmazkodik, és ledolgozza a felesleges kilókat!
Lemondás
Sokszor muszáj lemondanunk a káros szenvedélyünkről, főleg ha már valami betegség kialakult miattuk. Ehhez is szükséges az önfegyelem és kitartás, de ez is elérhető, ha fokozatosan követjük a lemondás folyamatát. Azaz pl ha a kávéról akarunk leszokni, ne egyből hagyjuk abba, hanem napokon keresztül igyunk egyre kevesebbet, majd térjünk át koffeinmentes kávéra (ne feledjük, ebben is van tannin!), majd pitypong-gyökér kávéra. Bízzunk önmagunkban – a szervezetünk mindenhez könnyen hozzászokik, csupán a tudatunkban gondoljuk úgy, hogy nem lennénk képesek kávé, cukor, liszt stb nélkül élni! Az ízlelőszemölcseink is hamar megbarátkoznak az új ízekkel –néhány hónapon belül el sem tudjuk majd hinni, hogy valaha is ízlett pl a tea cukorral, vagy a kávé íze.
Rendszeresség
Nagyon fontos az, hogy rendszeresen együnk, és rendszeresen mozogjunk. Ne hagyjuk ki egyik főétkezést sem, és próbáljunk meg minden nap ugyanabban az időpontban étkezni. Mindenkinek más a metabolizmusa – valakinek három főétkezésre van szüksége, van akinek „madár” eledelre, azaz öt kisebb étkezésre. A napi mozgás is fontos. Az, hogy hetente elmegyünk egyszer-kétszer a gymbe vagy az uszodába, kevésbé hatásos, mint a napi csupán félórás mozgás. Ehhez nem kell gymbe menni – gyors-séta, yoga, futás, biciklizés stb megteszi. A lényeg, hogy minden nap csináljunk valamit.
Az egészséges életmód sorozatunkban rengeteg tipp található a z egészséges életmód betartásához.