Az olcsó fapados repülőjegyek lehetővé tették azt, hogy gyermekes családok is többször, és egyre messzebbre tudnak utazni. Az utazás azonban nem egyszerű kisgyerekekkel, különösen repülőgépen nem – kibabákkal pedig rémálom lehet mind a szülők, mind a többi utas számára.. Íme néhány tuti tipp, amely elviselhetőbbé teszi az utazást kisbabával.
Tippek
- Bár két éves kor alatt a gyerekek ingyen utaznak, ne feledjük a közmondást – ingyen ebéd nem létezik. A legtöbb légitársaság max 10 kilós extra csomagot enged számukra, néha még kézipoggyászt sem (viszont babakocsit és babaülést igen), amely igencsak megnehezíti a pakolást. Feltétlenül ellenőrizzük a légitársaságok poggyász súlykeretét és részméret szabályait, még a jegy vásárlása előtt. (Jó tudni: minél olcsóbb egy repülőjegy, annál több extra dolgokért kell fizetni, pl poggyász, hitelkártya fizetés, nyomtatott jegy, biztosítás, chek-in, étel-ital a repülőn, sőt már némely járaton a WC használatért is). Ajánlatos résen lenni, mert sokszor mire összeadunk minden extra költséget, egy hagyományos, nemzetközi légitársasággal olcsóbban jön ki az utazás!).
- Két éves kor alatt a gyerekek nem kapnak saját ülést – kisbabák esetében ez nem gond, de egy majdnem kétéves gyerek nem fog az ölünkben ülni órákon keresztül. Fapados járatokon nem nyomtatnak előre ülőhelyet, hanem mindenki oda ül, ahova akar, pontosabban, ahol van hely. Kisbabás utasokat soron kívül (azaz először) engednek fel a gépre, így el lehet játszani azt a trükköt, hogy a két szülő a két szélső ülésre ül, a középsőt „üresen” hagyja. Szinte garantált az, hogy csakis abban az esetben ül be valaki közéjük, ha a gép tele van. Így lesz a kisdednek is saját ülése, ahova le lehet fektetni aludni!
- Ételek, italok – sajnos a biztonsági előírások nem engednek ételeket, italokat a biztonsági vizsgálaton keresztül, tejet is csak úgy, ha megkóstoljuk. Sok repülőtéren kegyetlenül elvesznek előre bekészített bébiételeket és italokat, de még krémeket is, és még felbontatlanul is – így feltétlenül érdeklődjünk a repülőterek szabályzatairól. Természetesen a visszafele útra is gondoljunk, a repterek biztonsági szabályzatai eltérők! A biztonsági vizsgálat után azonban a legtöbb repülőtéren tudunk vásárolni bébiételeket, krémeket és rágcsálnivalókat (persze duplaáron).
- A kisbabáknak a felnőtt ölében kell végig ülni, a legtöbb légitársaság nem engedi már a babaülés használatát, de még babahordozót sem. Sőt, jóval felszállás előtt, majd landoláskor egy szíjjal kell őket a biztonsági övünkhöz csatolni, aminek nem igazán örülnek. Ha lehet, a rögzítést hagyjuk az utolsó percre – ennek viszont a légi utaskísérők nem örülnek, hiába magyarázzuk meg nekik, hogy egy csöppség nem érti azt meg, hogy most éppen nem aludhat, szophat vagy ugrálhat, mert 20 percen keresztül egyhelyben kell ülnie…
- A felszállást és leszállást sok kisbaba nem viseli jól, mert fáj a fülük. Ilyenkor érdemes szoptatni vagy itatni őket – a lényeg, hogy nyeljenek.
- Tipegő gyerekek számára vigyünk játékokat, bébi könyveket, de lehetőleg olyanokat, amik nem zajosak, és zavarják a többi utast.
- Mászó és tipegő gyerekek számára muszáj a mozgás, így készüljünk fel arra, hogy a fedélzeti folyosón fel-le kell velük majd sétálni.
- Pelenkázás – a legtöbb repülőgépen van lehetőség pelenkázásra a WC -ben, de elég szűkös a hely. Mielőtt a gépre felszállunk, feltétlenül cseréljük le a pelust, és bízzunk abban, hogy a kisbaba nem biztosít különleges aromát a többi utas számára felszállás, landolás előtt és közben (de hát Morphy törvénye…) Ne felejtsünk elegendő pelenkát becsomagolni, továbbá popsitörlőt, zacskót, vékony pelenkázó alátétet.
- Sírás – sok utast érthetően bosszant a kisbaba sírás. Való igaz, nem kellemes muzsika, főleg ha órákon keresztül ordít egy bébi. DE – egy kisbabának nem lehet megmagyarázni azt, hogy viselkedjen, mert zavarja a többi utast. Ez el kell viselnünk (és nem beszólni az amúgy is stresszes szülőnek!), majd egyszer eljön a mi időnk, amikor a mi gyerekünk, unokánk biztosítja a háttér zenét. C’est la vie..
Néhány praktikus tipp
- Ne felejtsük el, hogy a gyereknek szükségük van saját útlevélre, és európai egészségbiztosítási kártyára. Ha az EU-n kívül utazunk, fontos, hogy legyen utasbiztosításunk (elsősorban egészségügyi ellátás miatt).
- A repülőgépen mindig hűvös van, így különösen nyáron ne felejtsünk meleg ruhát is becsomagolni egy kisbaba számára. Továbbá érdemes egy teljes váltás ruhát is bekészíteni.
- Rövidtávú utakra a légitársaságok nem biztosítanak plédet, sokszor még kérésre sem tudnak adni. Jobb bepakolni egyet.
- A babakocsit le lehet adni a check-in desk-nél, vagy beszállás előtt. Érdemes a babakocsit megtartani, és az utolsó pillanatban leadni – így nem csupán a reptéren lehet hasznos, de elsőként kapjuk vissza.
- Ha messzire utazunk, érdemes olyan időben repülni, amikor a baba legtöbbet alszik (pl éjszaka).
- Távol-keleti, transzatlantik és afrikai utazásoknál ne feledjük el a szükséges védőoltásokat – ezeket 6 hónapos kor alatt nem ajánlják.
Kapcsolatos cikkek
Zest.hu