Egyre többen és egyre messzebb utazunk gyerekkel, amely elsősorban a fapados repülőjáratok és a tömegturizmus elterjedésnek a következménye. Azonban teljesen más egy tinivel, vagy iskolás, óvodás korú gyerekekkel és kisbabával utazni. Tény, hogy repülőgépen kisgyerekekkel az utazás nem egyszerű, de elviselhető, ha alaposan felkészülünk. Íme néhány tipp ehhez..
Tippek
- Két éves kor felett a kisgyerekek már nem utazhatnak ingyen, sok esetben teljes árú jegyet kell számukra is vásárolni. Azonban a babakocsit és babaülést továbbra is ingyen szállítja a legtöbb légitársaság – ezt feltétlenül ellenőrizzük le a repülőjegyek vásárlása előtt. Némely légitársaságnál gyerekek kedvezményesen utazhatnak.
- Bár a repülőjegy ára emeli a kiadásokat – a saját ülés megéri az extra költséget, különösen hosszabb utak esetében, ugyanis egy kétéves gyereknek már elég sok mozgástérre van szüksége. Probléma lehet azonban az, hogy a szülők nem tudnak közösen ülni a gyerekkel, így érdemes az online check-in procedúrát időben lerendezni, sok esetben így helyet is lehet foglalni (fapados járatokon ez nem lehetséges, vagy extra költségekbe kerül).
- A jegyfoglalást időben rendezzük le – figyelembe véve a felszállás és landolás időpontjait. Válasszunk olyan járatokat, amelyek ideje egybeesik a kisgyerek alvási periódusával – de nem a fel-és-leszállás időpontja. Hosszabb (pl transztatlantik) utakat érdemes éjszakára betervezni.
- Ne felejtsük el, hogy a kézi poggyász mérete és súlya határolt, így csakis alaposan megfontolt, hasznos és szükségszerű dolgokat vigyünk fel a fedélzetre. Ezek a szükséges kellékek:
Szükséges kellékek
- Játékok – a legtöbb kisgyerek, különösen 2-4 éves kor között, nem képes sokáig egyhelyben ülni. Ez így természetes, ehhez nekünk kell alkalmazkodni, de sokféle módon le lehet őket foglalni. Rövidebb utakra feltétlenül vigyünk magunkkal egy mini DVD lejátszót vagy laptopot, egy-két könyvet, mágneses rajztáblát, kedvenc puha játékukat vagy babájukat. Amikor bepakoltuk a szükséges játékokat, mégegyszer szelektáljunk.
- Ruha – a wc-re szoktatás korszakban különös fontos egy adag váltás ruha, de később is, mert hát könnyen magukra önthetnek valami a repülőgépen. Továbbá a fedélzeten mindig hideg van, így érdemes egy kardigánt is bepakolni, különösen nyáron. Rövidebb repülés során nem biztosítanak plédet és kispárnát, ezeket is érdemes bekészíteni.
- Tisztítószerek – kéz és popsitörlő, zsebkendő, pelenka és pelenkázó kellékek (ha még nem szobatiszta a gyerek), hidratáló krém (a repülőgépen hamar kiszárad a bőrük), egyéb krémek. Figyelem – sok reptéren krémeket nem engednek a biztonsági vizsgálaton keresztül. Pakolás előtt feltétlenül ellenőrizzük ezt le reptérrel – visszafele is.
- Ételek – a legtöbb kisgyerek nassol, erre is fel kell készülnünk. A fapados járatokon nem biztosítanak ételeket, de lehet vásárolni szendvicseket. Sok reptéren nem engednek át ételeket és italokat a biztonsági ellenőrzéseken, bár sokszor csak felbontott ételeket nem. Azonban az ellenőrzések után, a felszállás előtt szinte minden reptéren lehet vásárolni ételeket, italokat, amiket fel lehet vinni a gépre. Továbbá van sok étterem, büfé, ahol az utazás előtt meg lehet ebédelni, vacsorázni – ezek sokszor elég drágák (bár nagy reptereken léteznek olcsó gyorsétkezdék), ezért érdemes valami uzsonnát bepakolni, amit el lehet fogyasztani a biztonsági kapun való átmenet előtt.
Repülés alatt
- Szerencsére a legtöbb kisgyerek már nem sír le-és felszálláskor, és nem ordít, ha valami baja van, de ne felejtsük el, hogy mozgásigényük nagy, koncentrálóképességük alacsony. Foglalkozzunk velük ezeket figyelembe véve – ez valóban nem könnyű feladat.
- Ne a repülés alatt próbáljunk egy kisgyereket nevelni. Gondoljunk a többi utasra is, de ezt ne várjuk el egy öt éves kor alatti gyerektől, ugyanis még egocentrikusak, azaz nem képesek más szempontjából látni a világot. Inkább elégítsük ki az igényeiket és kívánságaikat, még akkor is, ha otthon másképp szoktuk őket kezelni. Így mindenki számára szebb és kényelmesebb lesz a repülőút.
Kapcsolatos cikkek
Zest.hu