A természetes és környezetbarát mosás egyik legfontosabb alapanyaga a mosódió. Indiában és Indonéziában már évszázadok óta termesztik és használják mosáshoz, míg Európában a környezet- és egészségtudatos életmódot folytatók körében lett nagyon népszerű.
Mi a mosódió?
A mosódió Délkelet-Ázsiából származik, a Sapinidus szappanfa termése. A mosódió valójában úgy hat, mint a szappan vagy normál mosópor. De csakis a dióhéj alkalmas mosásra – ha egész diót vásárolunk, törjük fel diótörővel, a magot dobjuk ki a komposztba. A dióhéj szaponin tartalma vízben kioldódik, enyhén habzik, amely zsíroldó és tisztító hatású.
Tulajdonságai
- Természetes – a mosódió 100%-osan természetes, nem tartalmaz semmiféle káros vegyszert.
- Környezetbarát – mivel könnyen lebomlik, nem szennyezi a környezetet, sőt antibakteriális jellegzetessége még tisztítja is a szennyvizet. Továbbá olyan fán terem, amely talajvédő, és sok oxigént képez, így nem csupán a termés felhasználása, de termesztése is hozzájárul Földünk optimális ökölógiai rendszeréhez.
- Hipoallergén – nem irritálja a bőrt. Ideális érzékeny és ekcémás bőrre, és egyéb bőrbetegségekben szenvedők számára (pl pikkelysömör, neurodermitis). Különösen ajánlott kisbabák bőrére. Természetes babaápolás>>
- Óvja a ruháinkat – még kényes anyagok (pl gyapjú, kasmír, selyem) mosására is alkalmas, ugyanis nem roncsolja a textilek szerkezetét. A ruhák hosszabb ideig őrzik meg tartásukat és színüket.
- Gazdaságos – fél kiló mosódió kb 100 mosáshoz is elég lehet (ez heti 4 mosás esetében fél évet jelent). Egy mosás kb 30 Ft – ami a normál mosás árának kb a harmada.
- Újrahasznosítható – egy adag mosódióhéjjal 3-4-szer moshatunk. Az elhasznált dióhéj mehet a komposztba, azaz nem válik szemétté.
Mosódió használata
- A vásárolt mosódióhoz általában mellékelnek egy kis vászonzacskót. Ebbe tegyünk kb 4-8db dióhéjat (a ruhák mennyiségétől és szennyezettségétől függően). A tasakot kössük el, és tegyük a mosnivaló közé.
- A mosódió 35 fok felett hatásos – ha hideg vízben kívánjuk használni, előbb forró vízben oldjuk ki a szappant a héjból (a vászonzacskóban), és ezt az oldatot öntsük a hideg mosóvízhez.
- A mosódió makacs foltokat és erős szennyezettséget nem távolít el – előtte alkalmazzunk természetes fehérítő-, áztató-, és folttisztítószereket. Környezetbarát mosószerek>>
- Mosódióval történő mosáshoz nincs szükség öblítőre – sőt öblítő programra sem (ezzel csökkenthetjük a mosógépünk energiafogyasztását). A szaponin természetesen puhává teszi a ruhákat. De remekül kombinálható házilag készített ecetes-illóolajos öblítővel, ha illatos ruhákra vágyunk!
- A héjat 3-4-szer újra lehet használni. Az első használat után a vászonzacskót (és benne lévő dióhéjakat) tároljuk kevés vízyel lelocsolva egy zárt befőttesüvegben. A vízhez adhatunk néhány csepp illóolajat is. A következő mosásnál a keletkezett oldatot is hasznosítsuk – egy kis kendővel töröljük ki az üveget, és ezt tegyük a mosnivaló közé. Egy hétnél tovább azonban ne tároljuk a vizes oldatban a mosódiókat – ha nem mosunk egy héten belül, mosás után célszerűbb kiszárítani a vászonzacskót.
- Vászonzacskó helyett pamut zokni, muszlin tasak is alkalmazható.
Egyéb felhasználás
A mosódiót az indiaiak samponként is használják. Ezt könnyen lehet készíteni, csupán 4-5 darab dióhájat 1 liter vízben 10 percig főzzünk fel. A keletkezett oldat lehet sampon, kézmosó, tisztítószer, háziállat sampon, de permet is a kertben. Továbbá ideális mosogatószerként is, sőt még a mosogatógépben is. Környezetbarát konyha tisztítás>>
A mosódió nem csupán a természetes mosás egyik alapanyaga, de a környezettudatos és egészséges életmód fontos részese is.
Kapcsolatos cikkek
- Környezettudatos életmód
- Természetes mosás
- Természetes otthon