Kisgyerekek egyik kedvenc kreatív elfoglaltsága a nyomdázás, pecsételés. A karácsonyi szezon alatt könnyen készíthetünk velük nyomtatott képeslapokat, csomagoló papírt, ajándékkísérő kártyákat, díszeket stb. Íme néhány tuti tipp karácsonyi nyomdázás kivitelezéshez..
Alapanyagok
Nyomdázni sok mindennel tudunk. Bár lehet kapni kifaragott pecséteket, vágott szivacs sablonokat, gumi nyomdákat, szilikon pecséteket és mindenféle szetteket, házilag is nagyon könnyen tudunk nyomtatóformákat készíteni hétköznapi alapanyagokból. Régi szivacsok, szalvéta, papír zsebkendő, vatta, krumpli, keksz és sütemény szaggató formák, kartonpapír nagyon jó alapanyagok lehetnek. Természetesen szükségünk van festékre – amely lehetőleg vízalapú és gyerekbarát legyen! Hasznos lehet még csillámpor (vagy kristálycukor, porcukor és ételszínező), konfetti, tollak, pelyhek, csillogó strassz és flitter darabok.
Krumplinyomda
Krumpliból nagyon egyszerűen készíthetünk karácsonyi nyomtatóformákat. Íme néhány ötlet:
- Félbevágva (hosszában): ideális rénszarvas minta készítéséhez. Csupán vágjunk félbe egy közepes nagyságú, ovális alakú burgonyát, a lapos felületet mártsuk festékbe és pecsételjük le a papírt vele. Az ujjunkkal nyomjuk 2 pöttyöt a rénszarvas füleként, majd egy másik színnel pöttyentsünk egy nagy orrot neki! Amikor megszáradt a pecsét, fekete filctollal rajzoljunk szemeket, szarvakat és esetleg egy szájat. (hasonló módszerrel készíthetünk pingvin alakzatot is – fekete-fehér festékkel, a pötty ebben az esetben a pingvin arca lesz).
- Szeletelve: a burgonyát vágjuk félbe, majd vágjunk le egy kb 1 cm vastag szeletet. Ezt nyomjuk ki kekszszaggató formával vagy gyerek gyurma szaggatóval. Nagyon könnyen kinyomhatunk csillag, harang, hold, fenyőfa, mézeskalács baba alakzatokat, amelyeket mártsunk festékbe, majd nyomatozzuk a kártyát, papírt vele. A festékre szórhatunk csillámport vagy kristálycukrot, amely majd beleszárad. Fenyőfa dekorációk>>
- Félbevágva (keresztben): ehhez válasszunk két különböző nagyságú, kerekded burgonyát, amely félbevágva gömbölyű mintát ad. A két kör alakú pecséttel hóembereket tudunk nyomatozni. A sapkát vágjuk ki a maradék krumpliból – csupán egy kis kockára van szükségünk. Amikor a minta megszáradt, filctollal rajzoljunk kezeket, szemeket, szájat, orrot és sálat..
- Mini vagy újkrumpli – ennek csak a végét kell levágni, és máris kapunk egy hópehely sablont. Érdemes két eltérő nagyságú pecséttel dolgozni, így érdekesebb mintákat tudunk nyomatni. A fehér festékbe keverjünk ezüst csillámport vagy kristálycukrot, így a megszáradt hópehelynek érdekes felülete lesz!
Tippek
- A krumpli nyomdázáshoz természetesen megfelelő nagyságú burgonyát válasszunk! Továbbá érdemes 2-3 alakot kinyomni.
- Megkönnyíti a nyomatozást az, ha késsel vájunk egy kis fogót a burgonya domború felületébe, így nem csúszkál majd a pecsét.
- Készíthetünk krumplidúcokat is, azaz a krumpli húsából késsel ki lehet faragni formákat – ez persze sokkal időigényesebb, és némi tapasztalatot igényel.
- Mielőtt kártyákat, csomagolópapírokat készítenénk, gyakoroljuk a mintázást egy régi újságpapíron, levélen stb…
- Figyelem – a nyomatozás maszatos tevékenység. Az asztalt, szőnyeget feltétlenül borítsuk le, gyerekre adjunk kötényt!
- Továbbá ügyeljünk az elkészült műalkotásokra – a festék száradása sokáig tarthat, főleg ha vastag a festéknyom. A kártyákat, csomagolópapírt csipeszekkel egy kifeszített zsinórra vagy teregető állványra, fregolira rögzíthetjük száradni.
Egyéb egyszerű nyomtatók
- Egy régi szivacsot vágjunk kb 1 cm vastag szeletekre. Ezekre rajzoljunk egyszerű karácsonyi mintákat (lásd karácsonyi sablonok), ollóval vágjuk ki, majd az egyik felületét mártsuk festékbe, és pecsételjünk mintákat vele.
- Toast kenyér – keksz szaggatóval nyomjunk ki karácsonyi formákat, máris pecsételhetünk vele (a kenyér ne legyen túl puha, és vékony).
- Papírgalacsinok – selyempapírból, papír zsebkendőből, szalvétából formált galacsinok vagy vatta darabok szuper hópehely formákat nyomnak! Az sem baj, ha a mintába ragadnak, ugyanis érdekes textúrát eredményeznek!
- Boros, pezsgős üveg dugók – ideálisak hópehely, hóember nyomatok készítéshez.
- Vastag kartonpapírból, hullámpapírból, szilikon-lapból, balsafából kivágott sablonok is lehetnek nyomtatóformák. Ezeket akár rá is ragaszthatjuk egy szivacsra, építő fakockára, legóra stb, ezáltal könnyebb a nyomatozás.
- Gyurma– kisgyerekek könnyen tudnak készíteni gyurmából karácsonyi alakzatokat, amelyek kiszáradás után remek nyomdázó formák lehetnek! Gyurma házilag>>
Kapcsolatos cikkek