A karácsonyi ünnepek egyik legfontosabb kelléke a gyertya. Kis teamécsesekből különleges, ugyanakkor egyszerű díszeket készíthetünk, amelyek változatosan felhasználhatók – kint és bent is. Íme néhány tipp és részletes leírás karácsonyi mécsestartók készítéshez.
Mécses
A legtöbb teamécses egy kis alumínium tálcába fektetett lapos gyertya, amely általában cseppmentes. Mivel az alumínium tálca ezüst színű, a teamécsest egyből lehet hasznosítani, azaz nincs szükség extra dekorációra, önmagában is jól mutat pl. egy modern karácsonyi dekoráció kellékeként. Azonban nagyon gyorsan különlegessé és egyedivé varázsolhatjuk, ha a tálcára ragasztunk néhány karácsonyi matricát, flittert vagy glittert – körbe vonhatjuk tollakkal, vékony metáldrótra húzott gyöngyökkel, csipkével, vesszővel, fenyőággal. A teamécses tartó nélküli használatának azonban van néhány hátránya is (lásd tippek alul).
Mécsestartók
Még különlegesebb lesz a mécses, ha valami szép, karácsonyi tartóba helyezzük. Szerencsére ezeket is könnyen el lehet készíteni. Íme néhány példa:
- Üvegből: mini joghurtos vagy lekváros üvegek, kisebb pohárkák ideális mécsestartók lehetnek. Nem csupán védik a lángot (így biztonságosabb is), de az átlátszó üveget könnyen és gyorsan karácsonyiassá lehet varázsolni: pl. befújhatjuk műhóval, ragaszthatunk rájuk matricákat, glittert, flittert, körbe tekerhetjük gyöngyfüzérrel vagy csupán egy selyemszalaggal, szalmaszállal. De készíthetünk mini tortacsipkéből, filcből, vesszőből, tollakból kosarakat, amibe a mécsest (az üveggel együtt) helyezzük. Nagyon mutatós ablakban (kint és bent), az ünnepi asztalon, a kandallón.
- Gyurmából: levegőn száradó gyurmaból is könnyel lehet mécsestartót formálni – akár egyszerű kőformát, csillagot vagy hógolyót
- Papírból: karton papírból nagyon könnyen ki lehet vágni karácsonyi motívumokat, amikre a mécsest ráragasztjuk.
- Filcből: A filc ideális alapanyag közvetlenül a teamécses alá, mert védi a kényes felületeket – továbbá vágás után nem szükséges elszegni. Azaz 5 perc alatt tudunk készíteni csillag, hópehely stb motívumokat, amire csupán ráragasztjuk a mécsest – de könnyen készíthető kosárka is a mécses vagy mécsestartó köré.
- Konzervdobozokból: kisebb, kerek (pl tonhal) konzerv dobozokból fantasztikus mécsestartóvá varázsolhatunk. A konzerv dobozt kívülről dekoráljuk (spray-vel, flitterrel, csillámporral stb), tegyük a közepébe a mécsest, majd szórjunk köré (és alá, ha szükséges) apró üveggolyókat, akril kristályokat.
- Vesszőből: vagy szalmaszálból fonjunk kis kosárkákat, és helyezzük ezekbe a teamécseseket
Tippek
- Nagyon vigyázzunk a mécses lángra, különösen szellős helyeken, mert könnyen kigyújthat környező tárgyakat, textíliákat.
- Ha a mécsest alátét vagy tartó nélkül szeretnénk alkalmazni, tegyünk alá valamit, különösen ha természetes (pl. fa) asztalra teszzük, ugyanis nyomot hagy (az alumínium tálca nem jó hővédő).
- Kézzel soha ne fogjuk meg a már égő mécsest, mert nem csupán forró az alumínium tálcácska, de puhává válik és könnyen kifolyik a gyanta.
- Bár a mécsest ki lehet tenni az ablakba (kültérbe), a szél hamar elfújja a lángot. Az üvegbe helyezett mécses alkalmasabb erre a célra.
- A mécsest soha ne hagyjuk felügyelet nélkül – különösen ha gyerekek vannak a közelben.
- Egyszerű teamécseseket olcsón vásárolhatunk nagyobb mennyiségben (pl az Ikeában), de alkalmazhatunk természetes viaszból készült mécsest is, és persze illatosítottat is.
- A mécsestartó nem csupán a saját otthonunkban mutat jól, de karácsonyi ajándék is lehet!
A karácsonyi mécsestartók változatosan felhasználhatók – jól mutatnak az ablakban, kertben, ünnepi vagy kávézó asztalon, polcokon, kandallón. A fenti tippek után íme néhány egyszerűen elkészíthető karácsonyi mécses lépésről lépésre:
Karácsonyi mécsesek
- Csillogó mécsestartó gyurmából
- Karácsonyi üveg mécsestartók
- Kristálycukor palota
- Mécsestartó kölesgolyókból
Kapcsolatos cikkek